Ahmet Hakan ve haşlanan kurbağa hikayesi!

İktidar salvo ateşine başlamışken bazı gazetecilerin işi zor, çok zor ama en büyük sıkıntıyı Ahmet Hakan yaşıyor.

İktidar salvo ateşine başlamışken bazı gazetecilerin işi zor, çok zor ama en büyük sıkıntıyı Ahmet Hakan yaşıyor. Kalesine sürekli şut çekilen kaleci gibi her gün birilerinin açıklamalarını “o aslında öyle demedi” diyerek idare etmeye çalışıyor.

Hani şu meşhur, tencerenin içine konup su yavaş yavaş ısıtıldığı için bir şey olmuyor sanarak nihayetinde haşlanan kurbağa hikayesi var ya, sanki o tencerenin başına dikilmiş de, “yok, kurbağa kardeş, su falan ısınmıyor bak aslında şöyle” diyerek onu sakin tutmaya çalışan bir aşçı yamağı gibi…  Arada fırsat bulup, İyi Parti’li belediye başkanının yasak aşkını yazmayı da ihmal etmiyor. Peki, aynı skandal bir iktidar partisi tarafında belediyesinde yaşansa yazabilir mi? Sorunun cevabı için Hürriyet gazetesinin künyesine bakınız.

Geçen günkü yazısının sonundaki kısma ise kahkahalar attım. Döviz, altın almış başını gidiyor, işsizlik, hayat pahalılığı en büyük mesele, kimsenin kimseye tahammülü kalmamış ama o durumu idare etmekten vazgeçmiyor. Altınınız yok diye üzülmeyin, Ahmet Hakan altın değerinde tavsiyeler veriyor. Bazıları şunlar…

- Koskoca evren içinde bir zerre kadar bile değilsin. Takma kafana.

- Hamburger ve patates kızartması sipariş et... Hiçbir şeyin kalmaz.

- Üç dakika kedi göbeği sev... Moraller anında tavan.

- Kuzey Avrupa polisiyelerine dadan... Her şeyi unutup odağını değiştirir.

- Duolingo’dan yeryüzünde silinmekte olan dillerden birini öğren... Meşgalen olur.

- Titreye titreye uzun, soğuk bir duş al... Yepyeni biri olup çıkarsın.

- Elektro bağlamayla çalınmış Ankara havaları dinle... Bir şeyciğin kalmaz.

Allah aşkına, gazetede değil de bir gençlik sitesinde yazar gibi yazılan şu ergen aklı tavsiyeleri ciddiye alıp uygulayan var mı aranızda? 52 yaşındaki adam, “bir hamburger ye ve sakinleş dostum” diye akıl veriyor. Üstelik bu tuhaf tavsiyelerin arasına sıkıştırılmış bir gizli reklam da mevcut. Youtuber’ların videolarında övülen bir dil öğrenme uygulamasını ciddi ciddi tavsiye ediyor. Medya ombudsmanı Faruk Bildirici bu işe ne der acep?

Netflix pirince isim yazma işine mi girdi?

Netflix Türkiye’de gençliğinde kolyeye-künyeye ya da pirince isim yazma işi yapan birisi mi var diye merak ediyorum. Hakan: Muhafız ve Atiye’den sonra, başrolünde Burcu Biricik’in olacağı yeni projelerinin duyurusu yaptılar, adı; Fatma!

Sanırım bu böyle devam edecek. Niye böyle yaptıklarını da bilmiyorum, keşke birisi mailime “şu sebeple” diyerek bir açıklama yollasa ama Murat ya da Tolga’yı çekecekleri zamanı merakla bekliyorum. O zamana kadar Kara Murat filmlerini izlemeye devam edeceğim.

Dizi romantizmi siyasete sıçradı

Diriliş: Ertuğrul, Kuruluş: Osman, Abdülhamit, Mehmetçik Kut’ül Amare… Bunlar uzak-yakın tarihimizle ilgili diziler, içlerinde bolca tahrif ve abartma mevcut. Yukarıda ismini geçirdiğim Kara Murat filmlerinin duygusallığına yakın işler. Kahpe Bizans milliyetçiliği yeni formlarda karşımıza çıkıyor ve artık kurgu dizilerde oluşturulan bu duygu yaşamın içine akıp siyaseti ve buna bağlı olarak da toplumu dizayn etmeye başladı. Sokak röportajlarında mikrofon uzatılan insanların ağızlarından çıkan her şey dizilerle kurgulanmış ezber bir fikirden ibaret. Bu konuya ileride girer miyim bilmiyorum ama mutlaka incelenmesi gereken bir konu…