Ahmet Hakan Tarkan’a niye sataştı? ‘Belki de bu yazıyı yazmak istemedi ama…’

Ahmet Hakan, kendisini akıllı, geri kalan herkesi aptal sanarak yazmaya devam ediyor. Şimdi de Tarkan’ın İzmir’de verdiği konsere takılmış ve popstar’ı bölücü olmakla suçlamış.

Ahmet Hakan, yazısında “Türkiye’de pop starlığı tartışmalı çok pop star var ama pop starlığı tartışmasız olan tek bir pop star var: Tarkan. Fakat Tarkan, özellikle son dönemde... Tek bir yaşam tarzının sesi olmaya, hayranları arasında yer alan kesimlerden sadece birini dikkate almaya, toplumun tüm kesimleriyle duygudaş olmaktan vazgeçmeye, gündelik politikanın hırgürlerine fazlasıyla bulaşmaya başladı. Popstarlık müessesine verdiği önemi bildiğimiz Tarkan’ın genel hal ve gidişine bu açıdan da bir bakmasında sanki fayda var gibi.” diyor.

Tarkan’ı önce övüyor sonra da üsttenci bir bakışla akıl veriyor. Tarkan’ın popstar’lığının tartışmasız olduğunun altını çiziyor ve “fakat” diyerek cümleyi başka bir yere taşıyor.

Bu bana Game of Thrones dizisinin İlk sezonunda Benjen Stark ve Tyrion Lannister arasında geçen konuşmada Benjen tarafından kullanılan "Kardeşimin bir keresinde söylediği gibi 'ama' sözcüğünden önce söylenen hiçbir şey aslında önemli değildir." repliğini anımsattı.

Ahmet Hakan’a göre Tarkan, tek bir yaşam tarzının sesi olmaya başlamış. Ne yapsın Tarkan, konser yasaklayan, sanata, sanatçıya düşman yaşam tarzının mı sesi olsun, o insanları mı incitmekten korksun?

Neymiş, Tarkan toplumun bazı kesimleriyle duygudaş olmaktan vazgeçiyormuş! Konserdeki kalabalığı görmedin mi Ahmet Hakan, geriye kim kaldı, yobazlarla mı duygudaş olacağız? Hükümet yakınlığı mı yoksa liberal şaşkınlığı mı bu yazıyı yazdıran heves?

Ahmet Hakan’a göre Tarkan gündelik politikanın hırgürlerine fazlasıyla bulaşmaya başlamış. Buna aba altından sopa göstermek denir. Sen şarkıcısın, şarkılarını söyle başka fikrin varsa kendine sakla demeye getiriyor. Yoksa ne olur? Gülşen’in başına gelenler Tarkan’ın başına mı gelir?

Yazısının son kısmında ise “Popstarlık müessesine verdiği önemi bildiğimiz Tarkan’ın genel hal ve gidişine bu açıdan da bir bakmasında sanki fayda var gibi.” diye yazarak adeta fetva veriyor.  Ahmet Hakan’a bakarsan Tarkan böyle devam ederse popstarlığı düşecek.

Uzun zamandır bu kadar saçma bir fikir fışkırtması görmemiş, okumamıştım. Belki de (kuvvetle muhtemel) bu yazıyı yazmak istemedi ama sipariş yukarıdan gelince kaçamadı. Hiçbir cümlesinin savunulacak hiçbir tarafı yok.

Tarkan, İzmir’de binlerce insan tarafından karşılanmış, konserini onbinlerce insan izlemiş, Zeki Müren’in “canım Egeme saygımla geldim” diye pankart taşıdığı günlerdeki sevgi selleri akmış ama bu hala “böyle giderse popstarlığı düşer” diyor. Bu kadar da boşa atılmaz ki!

Siz konserleri yasaklamaya, şarkıcıları hapse atmaya devam edin ama onlar sizinle de duygusaş olmak zorunda olsunlar. Yok öyle bir dünya, her şey politiktir, siyaset politikacıların tekelinde değildir.

Ahmet Hakan’a bir soru; sanatçıların siyasete yön verme hakkı gazeteciler tarafından eleştirilen bir ülke nasıl bir ülkedir?

Uzatmaya gerek yok. Ahmet Hakan’la kabul ederse iddiaya girmek isterim; seneye bugün Tarkan’ın popstar olmaya devam edecek ama Ahmet Hakan yazacak gazete bulamayacak.

Var mısın Ahmet Hakan? 

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com