Medya Günlüğü
30 Tem 2020 09:19 Son Güncelleme: 30 Tem 2020 10:31

Ahmet Hakan Milli Savunma Bakanlığı'na sordu: Genelkurmay o fotoğrafı neden yayınladı?

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Habertürk yazarı Nagehan Alçı'nın Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi Instagram hesabından yayınlanan bir fotoğrafın "hilafet tartışmalarına cevap olduğu" iddiasını Milli Savunma Bakanlığı’na sordu. Hakan, Bakanlıktan gelen açıklamayı köşesinde yayınladı.

Google Haberlere Abone ol

Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Ayasofya'nın ibadete açılmasının ardından başlayan Hilafet tartışmalarına ilişkin 28 Temmuz'da kaleme aldığı "Tahterevalli" başlıklı yazısında Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi Instagram hesabından yayınlanan bir fotoğrafın bu tartışmalara cevap olduğunu söylemiş, "Ankara'da  yeşil kemalist bir rejim" olduğunu iddia etmişti.

AHMET HAKAN MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NA SORDU: O FOTOĞRAF TARTIŞMALARA CEVAP MIYDI?

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Milli Savunma Bakanlığı’ndan yetkilileri aradığını ve bu fotoğrafın "tartışmalara cevap olup olmadığını sorduğunu" söyledi:

Konuyu sordum. Onlar da “Biz size yazılı bir açıklama yapacağız” dediler. Ve yaptılar da... Gelen açıklamayı aynen yayınlıyorum:

“26 Temmuz 2020 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Instagram hesabında yayımlanan 1891 görsel içerisindeki bir fotoğraf, gündemdeki bazı konularla ilişkilendirilerek, maksadı aşan ve TSK’yı bir tartışma ortamına çekmeyi hedefleyen yorumlar olarak değerlendirilmelidir.

Söz konusu fotoğraf, TSK’nın değişik birimlerinde yürütülen eğitim, tatbikat, operasyon, tören gibi faaliyetleri yansıtan ve yayın planı BİR AY ÖNCEDEN belirlenen rutin fotoğraflardan biridir. Bu ve benzeri fotoğrafları gündeme ilişkin konularda mesaj aracı gibi algılamak veya bu şekilde yorumlamak zorlama bir yaklaşımdan ibarettir.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#Anıtkabir #GaziMustafaKemalAtatürk

Türk Silahlı Kuvvetleri (@tskgenelkurmay)'in paylaştığı bir gönderi ()

 

Her türlü arazi ve hava şartlarında, gece-gündüz demeden terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdüren, farklı coğrafyalarda 5 büyük operasyonu başarıyla yürüten kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi ve onun uyum içinde görev yapan komuta heyetini bu tür tartışmaların içine çekmeye çalışmak iyi niyetli bir yaklaşım değildir.

Dünyanın ve ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik iklimde birlik beraberlik içerisinde dikkatli ve uyanık olmak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır.”