Medya Günlüğü
05 Nis 2021 06:15 Son Güncelleme: 05 Nis 2021 08:49

Ahmet Hakan emekli amiralleri topa tuttu! 'Aksi halde ne olur sayın amiraller?'

Ahmet Hakan gece yarısı bildiri yayınlayan 'emekli amiralleri' topa tuttu! "Yüce Türk milletine, dendi mi işkillenirim" diye yazan Hakan, yazısında sert ifadeler kullandı.

Google Haberlere Abone ol

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bugünkü köşesini 'emekli amiraller bildirisine' ayırdı. Ahmet Hakan, 'Amiraller bildirisine dair gelişigüzel on not' başlıklı yazısında, "Demokrasinin kendini koruması adına bu bildiri olayıyla ilgili olarak sağlam bir soruşturma yürütülmesi gerekir." dedi. 

Hakan, yazısında "Yüce Türk milletine" ifadesinin kendisini 'işkillendirdiğini' belirten Ahmet Hakan, " Çünkü bu seslenişin tınısında... 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve de 15 Temmuz var!" dedi.

Bildirinin zamanlamasına yönelik olarak ise Ahmet Hakan amirallere seslendi: "Gecenin şerri, sabahın hayrı derdi büyükannelerimiz. Aklınıza gelmedi mi?" diye seslendi. 

İşte Ahmet Hakan'ın o yazısı...

AMİRALLER BİLDİRİSİNE DAİR GELİŞİGÜZEL ON NOT

NOT BİR

'Yüce Türk milletine' dendi mi işkillenirim

Yüce Türk milletine!” diye başlayan hiçbir bildiriden hoşlanmıyorum. Çünkü bu seslenişin tınısında... 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve de 15 Temmuz var! Kaldı ki... Radyo zamanlarının üslubudur bu. Siyah beyaz televizyonlarda kalmıştır. En son 15 Temmuz’da ise... Minicik bir cep telefonu, bu üsluplu bir bildiriyi rezil kepaze etmeye yetip de artmıştır. Ne çabuk unutuldu!

NOT İKİ

Gecenin şerri... Sabahın hayrı...

Bu tür bildirilerin gecenin bir yarısı piyasaya sürülmesi ne kadar da sevimsiz. Güzelim gündüzler çuvala mı girdi sayın amiraller? Bari gazetelerin baskıya giriş saatlerini falan gözetseydiniz yahu! Gecenin şerri, sabahın hayrı derdi büyükannelerimiz. Aklınıza gelmedi mi?

NOT ÜÇ

Aksi halde ne olur sayın amiraller?

Bildirinin “aksi halde” diye bölümünü okudunuz mu? O bölüm, tam anlamıyla “muhtıra” kokuyor. Ne olacakmış aksi halde? Bildiriye göre... Bunalımlar olacakmış... Tehlikeli olaylar yaşanacakmış... Riskler doğacakmış. Bunlar ne kadar da üst perdeden laflar böyle sayın amiraller. Tehdit mi ediyorsunuz, nedir? 

NOT DÖRT

Kurmay zekası diye bir şey yok muydu? 

İlkokul zekâsına sahip çocuklar bile, bu bildirinin üslubunun... “Darbe iması” diye algılanabileceğini kestirir. En azından böyle kullanılacağını tahmin eder. Düşünün: Kurmay zekâsına sahip koca amiraller, bunu kestiremiyor.  Belki de bilerek, isteyerek, kasten böyle yapıyorlardır. Neyse... Neyse...

NOT BEŞ

Varsa bir kaygın girsene siyasete

Toplu bildiri yayınlamak ne kadar da demode bir şey. Varsa bir endişen, bir kaygın, bir önerin... Gir siyasete. Gir bir partiye... Gir CHP’ye... Gir İYİ Parti’ye... Orada istediğin kadar nutuk atıp milleti ikna etmeye çalış. Bildiri yayınlamak da neyin nesi? 

NOT ALTI

Bu bildiriyi nasıl hazırladılar acaba?

100 değil, 101 değil, 102 değil, 103 değil...Tam 104 emekli amiral. Bu bildiriyi nasıl hazırladılar acaba?  Bir büyük toplantı mı yaptılar? “Aramıza amiralden başkası giremez” diye karar mı aldılar? Askeri bir disiplin içinde mi hareket ettiler? Bu soruların akla gelmesi bile bu bildiriyi töhmet altında bırakmıyor mu? 

NOT YEDİ

Aaaa! Yine mağduriyet çıkarıyorlarmış

“AK Parti bu işten mağduriyet çıkarıyor” diyorlar. “Aaaa! Yine mağdur oldular” diyorlar. Çıkarırlar tabii kardeşim. Olurlar tabii.  Senin en parlak dediğin kurmayların, bunu öngöremezse... Senin kurmay zekâlıların, bunu bile kavrayacak noktadan uzaksa... Tabii ki mağdur olurlar. Tabii ki mağduriyet çıkarırlar.

NOT SEKİZ

Ben muhalefetin yerinde olsam

Ben muhalefetin yerinde olsam...“Bu tür emekli amiral bildirilerine kategorik olarak karşıyız. İçeriği ne olursa olsun... Emekli amiral bildirileri, siyasi tarihimiz açısından hiç de hoş şeyler çağrıştırmıyor” diye bir açıklama yaparım. 

Böylece hem demokratik bir düzlemde kalmış olurum. Hem de mağduriyete prim vermemiş olurum. Ama İYİ Partili Aytun Çıray’ın ilk tepkisini görünce... Pek de umutlu değilim açıkçası. 

NOT DOKUZ

Düşüncelerini açıklamışlar ne var bunda? 

“Düşüncelerini açıklamışlar, ne var bunda canım” diyenler var. Açıklanan düşüncenin dili tehdit kokuyor. Gece yarısı açıklanması bir tuhaf. İmzacılarının sayısı çok intizamlı. 

İmzacı rütbesinde zerre kadar ödün verilmemiş, hepsi amiral. Açıklanan düşüncenin adı “Bildiri” ve “Yüce Türk milletine” diye başlıyor. Bütün bunları toplayınca... “Düşüncelerini açıklamışlar canım, ne olacak” denilip geçilemeyecek bir durum çıkmıyor mu ortaya?

NOT ON 

Vicdanlarında mahkum edelim diyeceğim ama

Emekli amiral bildirisiyle ilgili soruşturma açılmasına gelince... Ben genelde bu tür durumlarda “vicdanlarda mahkûm edelim, soruşturmaya gerek yok” ilkesini benimserim ama bu olayda aynı tavrı koyamıyorum.

Çünkü burada... Soruşturulmaya, sorgulanmaya değer hususlar var. Demokrasinin kendini koruması adına bu bildiri olayıyla ilgili olarak sağlam bir soruşturma yürütülmesi gerekir. Ve hepimizin de bu soruşturmanın sonucunu beklememiz lazım.