Medya
17 Mayıs 2021 10:49 Son Güncelleme: 17 Mayıs 2021 12:13

Ağar'ı Çiller'e öneren gazeteci yıllar sonra açıkladı! Mehmet Ağar nasıl Emniyet Genel Müdürü oldu?

Sedat Peker'in Mehmet Ağar ve oğlu hakkındaki iddiaları sıcaklığını korurken, Mehmet Ağar hakkında bir iddia da Yeniçağ Gazetesi'nin tecrübeli yazarı Orhan Uğuroğlu'ndan geldi.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, dünkü yazısında gündeme getirdiği, “Mehmet Ağar'ı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne kim önerdi?” sorusuna bugünkü yazısıyla açıklık getirdi.

Uğuroğlu bugünkü yazısında, Mehmet Ağar'ı Emniyet Genel Müdürü olarak kendisinin Tansu Çiller'e önerdiğini iddia etti.

Uğuroğlu, Mehmet Ağar'ın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu üyelerine Emniyet Genel Müdürü olma hikayesini şu şekilde anlattığını öne sürdü:

"Ağar bu sorunun yanıtını ifadesinde şöyle anlattı; "Tansu Hanım Başbakan oldu, Sivas olayları oldu, Madımak olayları. Ondan üç dört gün sonra beni çağırdılar. Emniyet Genel Müdürlüğü teklif ettiler. Ben de kabul ettim hatta Erzurum'a bile göreve göndermediler beni, cuma günü çağırdılar teklif ettiler, cumartesi kararname çıktı, pazar günü de göreve başladım hemen..."

Uğuroğlu yazısının devamında 'gerçeği yazayım' diyerek, Ağar'ı Çiller'e kendisinin önerdiğini savundu ve şu ifadeleri kullandı:

"Doğru Yol Partisi Genel Başkanı olmasında Star TV Ankara Temsilcisi olarak büyük desteğim olan Başbakan Tansu Çiller, bana çok güvenirdi.

Önerdiğim; Osman Ünsal'ı Hazine Müsteşarı, Cengiz Bulut'u Türk Telekom Genel Müdürü, Cihan Paçacı'yı Halkbank Genel Müdürü olarak atadı.

Tansu Hanım'ın yanında iken, "Emniyet Genel Müdürü kim olsun?" diye sorunca gençlik arkadaşım ve yaşıtım olan, futbol maçlarımızda attığı çalımlarla "Pike Mehmet" diye lakap taktığımız Mehmet Ağar'ı önerdim.

Başbakan Çiller, "Ara haydi, bakalım kabul edecek mi?" dedi.

Arayarak; Mehmet, Emniyet Genel Müdürü olarak seni Başbakana önereceğim. Kabul eder misin? Diye sordum.

Ağar, "Beni ANAP'lı bilirler, atamazlar" dedi.

Ben onu iknaya çalışırken Tansu Hanım telefonu elimden aldı ve kendisini tanıtarak görevi teklif etti.

Ağar, Başbakana, "Devlet görev verirse itiraz edemem" diyerek görevi kabul etti.

Gerçek budur..."

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN