Gündem
02 Ağu 2022 16:34 Son Güncelleme: 02 Ağu 2022 16:37

Adnan Oktar suç örgütü operasyonu: 2 gözaltı

İstanbul’da Adnan Oktar Suç Örgütü üyesi olduğu iddia edilen Meltem Daban ve Oktay Babunu’nın kardeşi Ferhunde Eda Babuna gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması kapsamında, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Adnan Oktar Suç Örgütü'ne yönelik Şişli ve Üsküdar'da 2 adrese operasyon düzenlendi.

Eş zamanlı baskında Meltem Daban ve Adnan Oktar Suç Örgütü davasında tutuklanan Oktay Babuna’nın kız kardeşi Ferhunde Eda Babuna gözaltına alındı.

LOBİ FALİYETİ VE YARGIYI ETKİLEME

İddiaya göre; yakalanan iki isim Adnan Oktar Suç Örgütü adına propaganda yapıyordu. Şüphelilerin örgütün devamlılığını sağlamayı hedefleyen, adli yargılamayı etkilemek için lobi faaliyetlerinde bulundukları, örgüte yönelik yapılan operasyonda görev alan emniyet ve yargı mensupları hakkında illegal yöntemlerle araştırma yaptıkları iddia edildi.

YALANCI TANIK İDDİASI

Şüphelilerin Adnan Oktar ve örgüt üyelerinin serbest kalması için adli makamları yanıltma adına yalancı tanıklar bulma ve asılsız bilgi, belge oluşturma eylemlerinde bulundukları da öne sürüldü. Gözaltına alınan 2 kadın da emniyete götürüldü.