Gündem
23 Kas 2012 15:27 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:25

ADLİYE MUHABİRLERİNE 7.KAT GÖZALTISI!

"Terör ve organize suçlarla mücadele" soruşturmalarının başındaki isim olan Başsavcı Oktay Erdoğan, gazetecilerin adliyede yaptığı görüşmeleri takibe aldı.

Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan Çağlayan adliyesinin 7. katında görev yapan meslektaşlarının kapısını çalan adliye muhabirlerinin isim, telefon numarası, çalıştıkları kurum, hangi savcıyla ne kadar süreyle görüştükleri ve görüşme tarihinin kayıt altına alınması için talimat verdi. Randevusuz girişin zaten yapılmadığı katla ilgil uygulama habercileri şaşırttı.

Savcı Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nın 7. katında Terörle Mücadelede görevli savcıların görev yaptığı bölüme girişlerle ilgili yeni bir talimat verdi.

TALİMATIN KONUSU: GAZETECİLER
Soruşturma konularının hassasiyeti nedeniyle hiç kimsenin zaten randevusuz giremediği katla ilgili yeni talimatin konusu sadece gazetecileri ilgilendiriyor.

’GAZETECİ GİRİŞ-ÇIKIŞ KAYIT D.’
Başsavcı vekili, randevu alınarak yapılan gazeteci - savcı görüşmeleri hakkında yazılı bir dosya hazırlanmasını istedi. ‘Gazetecinin adı-soyadı’,"tc kimlik numarası" ‘hangi kurumda çalıştığı’, ‘kimden randevu aldığı’, ‘randevu aldığı tarih ve saat’, ‘İçeride ne kadar süre kaldığı’ ve ‘o gazetecinin telefon numarası’ nın yer alacağı’Gazeteci giriş-çıkış kayıt d.’ adlı dosyaya girmeden bu kata girmek yasaklandı.

"HABER ALMA FAALİYETİMİZ KONTROL ALTINA ALINIYOR"
Bu uygulamaya karşı çıkan adliye muhabirleri, randevularını iptal etmeyi göze alarak söz konusu dosyaya kendileriyle ilgili bilgileri vermeyi reddediyor. Yargı çevreleri ve haberciler Başsavcı vekili Erdoğan’ın uygulamasının gazetecilerin "haber alma ve yayma" faaliyetlerini kontrol altına almayı amaçladığını düşünüyor.

SERTEL’DEN YAZILI AÇIKLAMA

Yeni başlatılan uygulamayla ilgili olarak Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel yazılı açıklama yaptı.  Gazetecilerin kamu yararına görev gördüğünü, habere, haber kaynağına erişiminin engellenemeyeceğini belirten Genel Başkan Sertel, şunları söyledi:

“Sayın Başsavcı vekili tarafından başlatılan uygulama gazetecilerin ‘haber alma ve yayma’ faaliyetlerini kontrol altına alma amaçlıdır. Çok uzun yıllardır süregelen uygulamanın neden değiştirildiğine anlam veremedik. Kamu yararı için, halkın haber alma hakkı için görev gören gazeteciler, görevlerini yaparken hiçbir şekilde engellenmemelidir, dolaylı da olsa habere ve kaynaklarına ulaşmaları kısıtlanmamalıdır. Sayın Başsavcı vekili Oktay Erdoğan’ı halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne gölge düşürecek bu kararı yeniden gözden geçirmeye ve meslektaşlarımızın habere ulaşmada yaşadığı bütün sorunları ortadan kaldırmaya davet ediyorum.”