Gündem
25 Eki 2019 09:23 Son Güncelleme: 25 Eki 2019 12:37

Adil Öksüz'ün sır 15 günü! İlk kez ortaya çıktı!

Adil Öksüz, Üsküdar’da iki farklı FETÖ hücre evinde 15 gün saklandı. 5 ayrı mahrem imamın gözetiminde, başka bir adrese kaçırılırken gözden kayboldu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün hain 15 Temmuz darbe girişiminin baş aktörü olan Türk Silahlı Kuvvetleri imamı Adil Öksüz'ün sırra kadem bastıktan sonraki 15 gününün bilinmeyenlerine ilişkin ayrıntılar gündeme geldi.

Sabah gazetesi, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede yer ayrıntıları yazdı.

Adil Öksüz, hakkındaki yakalama kararının ardından en son kayınpederi Cevat Yıldırım'ın Akyazı'daki evinde görüldüğünden jandarma Öksüz'ü yaylalarda ve Keremali Dağı'nda aramıştı. Öksüz için yaylalarda geçici karakol kurulsa da bulunamamıştı. 

İşte o haber…

Adil Öksüz, ihanet girişimi sonrası serbest bırakılmasından hemen sonra Sakarya Akyazı'ya geçti.

Hakkında yakalama kararı çıkarıldığını öğrenince İstanbul'a kaçtı.

Cumhuriyet Mahallesi

19 Temmuz-5 Ağustos 2016'da Üsküdar Cumhuriyet Mahallesi ve Zeynep Kamil'de iki ayrı FETÖ hücre evinde birer hafta gizlendi.

 

Zeynep Kamil

Öksüz'ü Zeynep Kamil'deki evde bir hafta saklayan FETÖ'cü itirafçı oldu. Öksüz'ün örgütün Hava Kuvvetleri Mahrem yapılanması tarafından gizlendiği ortaya çıktı.

Emniyet'in tespitlerine göre Öksüz, son olarak 5 Ağustos 2016'da Zeynep Kamil'deki adresten çıktı. İstanbul Esenler'den Edirne yönüne doğru giden bir araçta seyahat etti. Aracın Öksüz'ü, Bayrampaşa'da indirdiği değerlendiriliyor.

 

Ali Sami Yıldırım

 Adil Öksüz'ü, kayın biraderi Ali Sami Yıldırım 19 Temmuz 2016 günü İstanbul'a getirip Hava Kuvvetleri Yapılanması İstanbul sorumlusu Şükrü kod adlı Rüştü Karakaya'ya teslim etti.

 

Rüştü Karakaya

Öksüz'ü Karakaya'nın yönettiği mahrem yapılanma sakladı.

 

Alper Karabulut

Öksüz'ün kaçışına örgüt mahrem imamları Zafer Çay ve Alper Karabulut ve firari sanık Cihat Yıldız da yardım etti.

 

Zafer Çay

 Esenler'de ortadan kaybolan Öksüz'ün izine 5 Ağustos'tan itibaren ulaşılamadı.

 

Cihat Yıldız

 

Öksüz'ün kaçış rotası

İDDİANAME DÜZENLENDİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay, Öksüz'ün kaçışıyla ilgili 5 FETÖ şüphelisi hakkında iddianame düzenledi. Sanıklar arasında Öksüz'ü Akyazı'dan İstanbul'a getirip FETÖ mahrem yapılanmasına teslim eden aynı zamanda da Rusya imamı olan Ali Sami Yıldırım da bulunuyor. Tutuklu sanıklar Alper Karabulut, Rüştü Karakaya, Zafer Çay ve firari Cihat Yıldız da diğer sanıklar arasında yer alıyor.