Gündem
03 Ara 2020 13:07 Son Güncelleme: 03 Ara 2020 13:10

Adalet Bakanlığı'ndan flaş HES kodu kararı!

Adalet Bakanlığı'nca koronavirüs tedbirleri kapsamında adliyelere ve istinaf mahkemelerine girişte HES kodu şartı getirildi, uygulama bugün başladı.

Adalet Bakanlığınca, yeni tip  koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında adliyelere ve istinaf  mahkemelerine HES koduyla giriş yapılması şartı getirildi, uygulama bugün  itibarıyla başladı. 

Bakanlık, Sağlık Bakanlığı ve  Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda adliyelerde ve yargı  teşkilatlarında uyguladığı Kovid-19 önlemlerine yenisini ekledi.
 
Adalet Bakanlığınca Cumhuriyet başsavcılıklarına, bölge adliye ve  bölge idare mahkemelerine gönderilen yazıda, adliyelere ve istinaf mahkemelerine  HES koduyla giriş yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Yazı çerçevesinde,  HES koduyla giriş uygulaması bugün itibarıyla başlatıldı.
 
Uygulama doğrultusunda adliye ve istinaf mahkemelerine girişte HES  kodu sorgulaması yapılacak. Ayrıca adliye ve istinaf mahkemelerinde yeni uygulama  için ek personel görevlendirilecek, HES kodu olmayan vatandaşlara görevliler  yardımcı olacak.
 
 Bakanlığın bugüne kadar aldığı tedbirler
 
Öte yandan Bakanlık, Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları  Kılavuzunu hazırlayarak tüm mahkemelere, başsavcılıklara ve icra müdürlüklerine  göndermişti.
 
Kılavuz kapsamında, adliyelere maskesi olmayanların alınmaması,  herhangi bir işlemi olduğunu ispat etmeyenlerin girişine izin verilmemesi, giriş  kapılarında ateş ölçümü yapılarak, ateşi 38 dereceyi geçenlerin içeri alınmayıp  sağlık kurumuna yönlendirilmesi sağlanmıştı.
 
Adliyedeki insan sirkülasyonunu kontrol altında tutmak için aynı anda  10 metrekareye bir kişi bulunacak şekilde giriş izni verilmesi, güvenlik  personeli ve ön büro çalışanlarının tıbbi maske ve koruyucu gözlük kullanması,  hakimler, savcılar, avukatlar ve personelin maske kullanması, ön büroların mümkün  olduğu ölçüde dış mekanlarda konumlandırılması, mahkeme ve Cumhuriyet savcılığı  kalemleri, ön bürolar ve icra dairelerinin cam veya şeffaf bölmelerle kapatılması  ve bu alanların temizliklerinin her gün yapılması kararlaştırılmıştı.
 
Duruşma salonları, kalem odaları ile icra dairelerinde çalışma  düzeninin 4 metrekareye bir personel düşecek şekilde planlanması, duruşmaların  haftanın her gününe ve gün içine yayılmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması,  Cumhuriyet savcılıklarına müracaatta sanık, tanık, müşteki gibi kişilerin sıra  beklememesi için aralarında yeterli zaman aralığı bulundurulması ve bu işlemlerde  sosyal mesafeye uyulması, gerekli zemin işaretlerinin yapılması uygulamaları  hayata geçirilmişti.
 
Ortak alanlarda gerekli düzenlemelerin yapılması, adliye içinde ve  otopsi, olay yeri inceleme, keşif ve icra gibi iş ve işlemlerde hakim, Cumhuriyet  savcıları ve personel için önlük, maske, koruyucu gözlük, eldiven gibi  malzemelerin hazır bulundurulması, adliyelerde merkezi havalandırma sistemleri  kullanılmaması, duruşma salonlarının havalandırılması, mahkeme ve icra  işlemlerinde harç masrafı ve diğer ödemelerin EFT, havale gibi yöntemlerle  yaptırılması, UYAP ve SEGBİS kullanımının yaygınlaştırılması istenmişti.