Gündem
28 Şub 2024 12:50 Son Güncelleme: 28 Şub 2024 13:46

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'e 5 yıl hapis cezası

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'e 'terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme' suçundan 5 yıl hapis cezası verildi.

Yargıtay'da bozulan MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin yeniden görülen davada, Adalar Belediye Başkanı ve eski Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki davada karar çıktı. Gül, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

DURUŞMA ERDEM GÜL İLE AVUKATLARI KATILDI
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Erdem Gül ile avukatları katıldı. Enis Berberoğlu da duruşmaya izleyici olarak katıldı. Mütalaaya karşı beyanda bulunan Erdem Gül, "Suçlamaları kabul etmiyorum. Çünkü gazetecilik suç değildir" dedi. Avukatların mütalaaya karşı savunmalarının ardından görüşü sorulan duruşma savcısı, Erdem Gül'ün esasa ilişkin mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını talep etti.

"GAZETECİLİK VE ADALET KAZANSIN"
Son sözü sorulan Erdem Gül, "Beraat etmek istiyorum. Beraat etmem gerektiğini düşünüyorum. Gazetecilik ve adalet kazansın" dedi.

HAPİS CEZASI VERİLDİ
Kararını açıklayan mahkeme, Erdem Gül'e, 'silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 5 yıl hapis cezası verdi.

"BU CEZA HABERE CEZADIR"
Kararın ardından mahkeme salonu önünde gazetecilere konuşan Gül, "Dosyada sadece eylem olarak bir tane haber var. Bu ceza direkt habere cezadır" dedi.

Erdem Gül Kimdir ?

1967 doğumlu Erdem Gül, 2019 Türkiye yerel seçimlerinde İstanbul'a bağlı Adalar belediye başkanı seçilmişti. Siyasete atılmadan önce uzun yıllar gazetecilik yağan Erdem Gül, ANKA haber ajansı ve Cumhuriyet gazetesinde çalıştı.

Cumhuriyet gazetesinde yapılan “Suriye’ye gönderilen MİT tırları” haberi nedeniyle 26 Kasım 2015 tarihinde gazetenin genel yayın yönetmeni Can Dündar ile birlikte tutuklanmış, 92 gün sonra Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararıyla birlikte serbest bırakılmıştı.Daha sonra yargılaması tutuksuz olarak devam eden Gül hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi beraat kararı çıkmıştı.