Gündem
27 Tem 2022 23:21 Son Güncelleme: 27 Tem 2022 23:27

Abdurrahman Dilipak'tan Diyanet'in "Fiyatları tayin eden Allah'tır" fetvasına olay tepki!

Diyanet'in "Fiyatları tayin eden Allah'tır" fetvasına bir tepki de Abdurrahman Dilipak'tan geldi. Dilipak, Twitter'dan esti gürledi.

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, sosyal medya hesabından paylaştığı tweet dizisinde, Dİyanet'in yayınladığı “Fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır” fetvasına tepki gösterdi.

 Dilipak, "Şeytan'ın gerçekleştirdiği tüm fiiller de Allah'ın iradesine tabi, Mafia'da, Cinayetler de, Uyuşturucu baronları da. Bunu söyleyen de, Anlayan da bağlamı dışında yorumlayarak Allaha iftira ediyorlar. Yazık, ayıp, günah!.." dedi.

 Dilipak'ın tweetlerinin tamamı şöyle:

 "Dolar 18 Lira Bu da Allahın kaderi. Dikkat,buna sebeb olanların sorumluluğu yok değil.Bunun hesabını Allah onlardan soracak. Biz tembellik yapmış, bu sonuçta bizim de sorumluluğumuz varsa biz de hesab vereceğiz. Herkes Allahın iradesine tabi,ama bizler rızasına karşı sorumluyuz.

 Tamam Darbeler de Allahın kaderi, Terör de, cinayetler de. Şeytan'ın gerçekleştirdiği tüm fiiller de Allahın iradesine tabi, Mafia'da, Cinayetler de, Uyuşturucu baronları da. Bunu söyleyen de, Anlayan da bağlamı dışında yorumlayarak Allaha iftira ediyorlar. Yazık, ayıp, günah!..

 Allah (cc) sadece iyi filler ya da meleklerin yaptıklarının sahibi değil. Herkes yaptıklarından sorumlu, Allah herkesin yaptıklarının hesabını bir gün onlardan soracak, iyilikleri mükafatlandıracak ve kötülükleri cezalandıracak..

 İlle de bu işi öteki dünyaya bırakmaya bilir. Bu dünyada da onları rezil, rüsva, zelil edebilir. Onun için Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste denmiştir. Zalimlere yardım etmeyin, ateş size dokunacağı gibi, Allah onları onların başına musallat edebilir."

"YARADAN'IN NE SUÇU VAR"

 20 Temmuz günü paylaşılan fetvada yer alan Hadis-i Şerif şöyleydi:

 "Konuyla ilgili olarak Allah resulü, fiyatlar artmaya başladığında kendisinden bu duruma müdahale etmesi istendiğinde şöyle buyurmuştur, ‘Şüphe yok ki fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır. Ben sizden herhangi birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde, Rabbime kavuşmak istemem.’”

 Öte yandan fetvada, piyasada suistimaller olduğu, karaborsacıların devreye girerek halkı mağdur ettikleri, özellikle halkın zaruri ihtiyaçları sayılabilecek mallarda aşırı fiyat artışları yaşandığı durumlarda, kamu otoritesinin fiyatlara müdahale etme yetkisinin olduğu da vurgulandı.