Medya Günlüğü
14 Kas 2019 12:51 Son Güncelleme: 14 Kas 2019 13:00

"Gül'ün Cumhurbaşkanlığı hesabını İmamoğlu bozdu"

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar "Cumhurbaşkanı" olmak için çalıştığını ancak planlarını İmamoğlu’nun bozduğunu öne sürdü.

"Gül'ün Cumhurbaşkanlığı hesabını İmamoğlu bozdu"

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında 2023’te Cumhurbaşkanlığı seçimi için olası adayları yazdı. Selvi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar aynı göreve gelmek için çalıştığını ancak “bu planı” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bozduğunu öne sürdü.

Selvi " Abdullah Bey, “Ekrem İmamoğlu’nu kendi elimizle kendimize rakip yaptık” diye hayıflanıyor mu acaba?" yorumunu yaptı.

"Bir hesap daha var. O da Abdullah Gül’ün CHP ile dayanışmadan parti kurdurmaya kadar her şeyi yeniden cumhurbaşkanı olmak için planlıyor olması.

Zaten başarabilse 24 Haziran seçimlerinde millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı olacaktı. Ama o cephede ilginç bir gelişme yaşanıyor. 

Abdullah Gül, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı olmasına destek vermişti. Tekrarlanan İstanbul seçimlerinde de oy kullandıktan sonra açıklama yapmış ve “Her şey çok güzel olacak” diye mesaj vermişti. 

Abdullah Gül hesap yapıyor ama Ekrem İmamoğlu hızla mesafe alıyor. Önemli bir kesimin cumhurbaşkanı adayı şimdiden Ekrem İmamoğlu. Yani Abdullah Gül değil. Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığında bir adım öne geçmesi Gül’ü tedirgin etse gerek. Çünkü tüm hesaplarını 2023’e göre yapmıştı. Abdullah Bey, “Ekrem İmamoğlu’nu kendi elimizle kendimize rakip yaptık” diye hayıflanıyor mu acaba?"

Selvi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye giderken uçakta Numan Kurtuluş’u aradığını ve  milletvekilleri ile bir toplantı organize etmesi talimatını verdiğini ve o toplantıda milletvekillerinin kurulacağı konuşulan yeni partileri sorduklarını iddia etti.

Selvi yazısında şunları söyledi:

“Ama belli ki milletvekilleri yeni partilerle ilgili gelişmeleri merak ediyorlar. Bu vesile ile yeni partilerle ilgili kulisleri paylaşayım. 

Davutoğlu’nun kasım ayının son haftasında kurucular kurulu üyelerini açıklayacağı söyleniyor. Aralık ayında ise partinin kuruluşunu gerçekleştireceği ifade ediliyor. 

Davutoğlu daha hızlı yol alıyor ama Abdullah Gül-Ali Babacan partisi için daha derinden çalışıyor. Partinin kuruluşunun önümüzdeki yıla kaldığı konuşuluyor.

2020 yılının ilk çeyreği işaret ediliyor.Her defasında vurguluyorum. 

Davutoğlu ve Babacan partilerinin ne kadar oy alacağından ziyade ne götüreceği önemli. Tüm hesaplar 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine göre yapılıyor. Hesap, Erdoğan’ın seçilmesini önlemek.”

YAZININ  DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN