Medya
28 Mayıs 2015 12:21 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:36

Abdülkadir Selvi'den seferberlik çağrısı: "AK Parti'nin tek başına iktidarı bıçak sırtı"

Yeni Şafak Ankara Temsilcisi ve yazarı Abdülkadir Selvi, bugün kaleme aldığı köşesinde AKP seçmenini seferberliğe davet ederken AKP'nin tek başına iktidar olamayabileceğini yazdı

Yeni Şafak Ankara Temsilcisi ve yazarı Abdülkadir Selvi, “8 Haziran sabahı koalisyon” mesajını verdiği yazısının ardından bugün de “AK Parti'nin tek başına iktidarı bıçak sırtı bir durumda” diye yazdı.

Abdülkadir Selvi, “Ak Parti tek başına iktidar mı, HDP barajı aşıyor mu?” başlıklı yazısında, “AK Parti oylarının bir süredir yatay bir seyir izlemesi dikkati çekiyor” uyarısında bulundu.

“İKTİDARI BIÇAK SIRTI BİR DURUMDA”

“Türkiye 8 Haziran sabahı koalisyon hükümetine uyanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir” sözlerinin ardından yandaşların hedefi haline gelen ve yandaş medyada kavga başlatana Selvi, bugün yazısında da AKP’nin oylarındaki gerilemeye ve koalisyona dikkat çekti.

Selvi yazısında iki noktayı işaret etti:

“Seçimlerde son düzlüğe girildi. Seçim sonuçlarına ışık tutması açısından kamuoyu araştırmalarını dikkatli bir şekilde takip ediyorum. İki nokta ön plana çıkıyor.

1-AK Parti'nin tek başına iktidarı bıçak sırtı bir durumda.

2-HDP'nin yüzde 10 barajını aşması yine bıçak sırtı durumda.”

“AK PARTİLİ KARARSIZLAR’ SORUNU”

“HDP'nin barajı aşıp aşmadığını ise ancak seçim gecesi öğrenebileceğiz” diyen Selvi, “CHP'li kararsızlarda da bir azalma gözleniyor. Zaten HDP ve MHP seçmenleri kimlik üzerinden siyaset yaptığı için, iki parti ‘Kararsız seçmen’ sorunu yaşamıyor. Kararsız seçmen konusu en çok AK Parti'yi ilgilendiriyordu. AK Parti kararsızları yüzde 20 seviyesinden yüzde 11'e geriledi. Ama ilk kez bu seçimlerde literatüre giren, ‘AK Partili kararsızlar’ sorunu azalmasına rağmen varlığını sürdürüyor. AK Parti oylarının bir süredir yatay bir seyir izlemesi dikkati çekiyor” açıklamasında bulundu.

“BU CEPHEDE BİR ÇÖZÜLME YOK”

AKP'den HDP'ye giden, “Dindar Kürt" oylarında hissedilir bir geri dönüş gözlenmediğini belirten Selvi, “HDP, Kürtlerin yüzde 63'ünün birinci tercihi olan bir parti konumunda. Dindar Kürtlerin bir bölümünün AK Parti'den uzaklaşmasının sadece seçim süreciyle sınırlı olmadığı anlaşılıyor. Dindar Kürtler açısından HDP'yi tercih etmek kolay alınabilecek bir karar değil. Ama Kobani, Uludere ve ‘Kürt sorunu yoktur’ söylemi ile bir sorgulama sürecinin başladığı ve HDP'ye giden Kürtlerin bu konuda kendilerini ikna ettikleri gözleniyor. Çünkü neredeyse son haftaya gireceğiz bu cephede bir çözülme yok” dedi.

“HDP'NİN AŞMASI DURUMUNDA İSE KOALİSYON”

Selvi, şöyle devam etti:

“HDP barajı aşamadığı takdir de AK Parti yüzde 43 oranında oy alsa da tek başına iktidarını çok rahat bir şekilde koruyor. HDP'nin aşması durumunda ise ‘Koalisyon’ gözüküyor. Ancak HDP barajı aştığı ancak AK Parti yüzde 45 oy oranına ulaştığı takdir de ise tek başına iktidarı yakalıyor. Bu seçim de hem oy oranı hem de milletvekili sayısı önemli. Hatta milletvekili sayısı daha büyük önem arz ediyor.

Ben samimi olarak uyarılarda bulunuyorum, alarm zillerini çalıyorum ama birileri ısrarla çarpıtmaya çalışıyorlar. Benim derdim mübalağalı sözlerle manevi değerlerimizin zedelenmemesi. Bunu kabul edemem. İkinci nokta ise bu tür ifadelerin Erdoğan'a ve AK Parti'ye zarar verdiği gerçeği.”