Gündem
17 Mayıs 2024 09:49 Son Güncelleme: 17 Mayıs 2024 09:57

Abdulkadir Selvi’den dikkat çeken 'Osman Kavala' itirazı! ‘Bu ne hız böyle…’

Osman Kavala ile ilgili yazılarına devam eden Abdulkadir Selvi, “Yumuşama siyasetinin sabote edilmemesi için zamanın ruhuna uygun adımların atılmalı” dedi ve son gelişme ile ilgili “Bu ne hız böyle” diye yazdı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, daha önce AİHM kararı doğrultusunda tahliye edilebileceği söylemesi nedeniyle AKP ve MHP kanadından sert tepkiler aldığı Osman Kavala’nın tutukluluğuyla ilgili kaleme aldığı yeni yazısında, siyasette 31 Mart seçimlerinin ardından oluşturulmaya çalışılan “yumuşama” iklimine işaret etti. Selvi, “Bir yandan yumuşama siyaseti derken öbür taraftan kavga devam ederse bu süreç ölü doğar. Yumuşama siyasetinin sabote edilmemesi için zamanın ruhuna uygun adımların atılması gerekiyor” dedi.

"BU İŞ KOLAY DİYEN YANILIR"

Abdülkadir Selvi, bir süredir Hürriyet'te yayınlanan yazılarında Osman Kavala'nın cezaevinde tutulmasının AK Parti'ye bir katkısı olmadığını söylüyor ve 'yeniden yargılanma formulünden' bahsediyordu. MHP lideri Devlet Bahçeli dahil AKP’den ve MHP'den pek çok kişi bu çağrısı nedeniyle Selvi'ye tepki göstermişti.

Bu süreçte Osman Kavala’nın avukatı yeniden yargılama süreci için talepte bulunmuş, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala'nın yaptığı "yargılanmanın yenilenmesi" talebini oybirliğiyle reddetmişti. Selvi bugünkü yazısında, “Osman Kavala’nın yeniden yargılanmasıyla ilgili itirazı inceleyen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, süpersonik füze hızıyla başvuruyu reddetti. Hem de oybirliğiyle. Bir gün önce oluşturulan heyet itirazı ne zaman inceledi? Bu ne hız böyle” diye yazdı.

“Bu gelişme de Kavala dosyasında işin kolay olmadığını ortaya koyan yeni bir örnek oldu. Bu iş kolay diyen yanılır” diyen Selvi, devamında şunları kaydetti:

“Bir yandan yumuşama siyaseti derken öbür taraftan kavga devam ederse bu süreç ölü doğar. Yumuşama siyasetinin sabote edilmemesi için zamanın ruhuna uygun adımların atılması gerekiyor. Yok eğer biz hâlâ eski uygulamaları devam ettireceğiz denilirse o zaman bu iş yalancı bahara döner. Büyük bir fırsat kaçırılmış olur.”