Medya
11 Mayıs 2021 07:27 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2021 11:25

Abdulkadir Selvi'den Ali Babacan'a 'imza' eleştirisi

Ali Babacan, 2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti üyesi olmasına rağmen, muhalefetin aday yapmaya çalıştığı eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerin göbeğinde yer aldığını söyledi. Bu gelişmenin ardından Babacan'a bir eleştiri de Abdulkadir Selvi'den geldi.

AK Parti'den ayrılarak DEVA Partisi'ni kuran Ali Babacan, katıldığı bir televizyon programında Abdullah Gül'ün adaylığı için çalıştığını ifade etmişti. Babacan ile ilgili o döneme ait bir belge ortaya çıktı. Babacan, Abdullah Gül görüşmelerinin göbeğinde yer alırken, Başkan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığı için ise ikinci sırada imza veren isim olarak görülüyor.

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulakdir Selvi de bu durumu eleştiren "Siyasi ikiyüzlülüğün belgesi" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Selvi konuya dair, "2018 seçimlerinde muhalefet eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ortak aday yapmak istemişti. Amaç, Abdullah Gül’ü kullanarak Erdoğan’ı tasfiye etmekti. O dönemde AK Parti milletvekili olan Ali Babacan ise o kumpasın tam göbeğinde yer aldığını açıkladı. Bunun tek bir adı vardır. O da siyasi iki yüzlülüktür." dedi.

Selvi, Babacan'a eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Her ağzını açtığında siyasi etikten, ahlaktan, erdemli siyasetten söz eden Ali Babacan o zamanlar AK Parti milletvekiliydi. AK Parti milletvekili olarak, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına muhalefetin Abdullah Gül’ü ortak aday olarak çıkarma projesinin “tam göbeği”nde yer almış. Temiz siyaset adına yeni bir parti kurup, yeni bir siyasi hareket başlatan Ali Babacan meğerse kirli siyasetin “tam göbeği”ndeymiş."

Babacan'ın o dönem partisinden istifa etmesi gerektiğini savunan Selvi, "Şimdi bu Ali Babacan çıkıp bize siyasi ahlak dersi verecek. Ali Babacan o zaman tam anlamıyla siyasi ahlaksızlık yapmış. Madem Erdoğan’ı tasfiye etmek için, muhalefetin Abdullah Gül’ü ortak adayı çıkarma projesinin tam göbeğinde yer alıyorsun, ben siyasi ikiyüzlülük yapamam dersin, AK Parti’den istifa edersin. O zaman kimsenin sana söyleyeceği bir şey olmaz." ifadelerini kullandı.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN