Medya
03 Ağu 2015 09:33 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:46

Abdülkadir Selvi okurlarına duyurdu: Erdoğan'ın kafasındaki seçim formülü ne?

Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kafasındaki erken seçim formülünü yazdı.

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim şartıyla MHP destekli AK Parti azınlık hükümetini istediğini yazdı.

AK Parti CHP koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanırsa ne olacak? İktidar partisine yakın kalemlerden Abdülkadir Selvi merak edilen soruya "Cumhurbaşkanının kafasındaki formül" başlıklı köşesinde yanıt verdi.

Erdoğan'ın koalisyon hükümetlerine soğuk baktığını aktaran Selvi, cumhurbaşkanının HDP'nin içinde olduğu seçim hükümetine de sıcak bakmadığını yazdı. Yazar, Erdoğan'ın kafasındaki formülü okurlarına böyle duyurdu:

"MHP lideri Bahçeli ilk günden HDP'nin içeriden ya da dışarıdan destekleyeceği hükümet formüllerine kapısını kapattı. Meclis'te HDP'yi yok saydıklarını açıkladı. “Meclis'in o tarafını flu görüyoruz» dedi. Meclis Başkanlığı seçiminde de dediğini yaptı, HDP ile yakın görünmemek uğruna MHP adayı son tura kalmadığı halde seçime girip, kendi adayına oy verdi.

MHP'NİN GÜVEN OYLAMASINA GİRMEMESİ YETERLİ

Bahçeli'nin HDP hassasiyeti biliniyor. Gelen şehit cenazeleri ve PKK'ya yönelik operasyonlar ise bu hassasiyeti bin kat artırdı. Bu durumda Bahçeli'nin HDP'yi bir seçim hükümetine ortak etmemek için seçim şartıyla bir AK Parti azınlık hükümeti formülünün önünü açması bekleniyor.

Dikkat buyurun destek vermesini demiyorum. Sadece önünü açması, engel olmaması gerekiyor.
Devlet Bahçeli'nin, “Azınlık hükümetine niye destek verelim” sözlerine rağmen bu nasıl olacak? AK Parti'nin kuracağı azınlık hükümetinin güvenoyu alması için 276'ya ihtiyacı yok. 276 sayısı hükümeti düşürmek için aranması gereken sayı. AK Parti bir azınlık hükümeti kurduğu taktirde MHP'nin güven oylamasına girmemesi dahi yeterli oluyor.

Bu durumda hem MHP, “Önce devletim sonra partim” ilkesine ters düşmemiş olacak, hem HDP'nin hükümet ortağı olmasını engellemiş olacak.

Bir taşla iki kuş vurmuş olacak. Böylece AK Parti'de seçim takvimine endeksli bir azınlık Hükümeti kurarak Türkiye'yi erken seçime götürecek. Bu arada eğer anlaşabilirlerse partiler seçim barajını düşürüp, 2 yıl dolmadığı halde yeni seçilen milletvekillerinin emeklilik hakkını kazanması için gereken düzenlemeleri yapacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kafasındaki erken seçim formülü bu.

Bakalım sahaya nasıl yansıyacak?"