Medya
07 Mar 2016 12:43 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:23

Abdülkadir Selvi açıkladı: İşte Erdoğan'ın kafasındaki yol haritası!

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Afrika gezisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı sohbeti köşesine taşıdı.

Selvi, Erdoğan'ın yeni anayasa konusunda kararlı olduğunu söylerken, "Kafasında bir yol haritası var. Ya yeni bir yol bulacaksın ya yeni bir yol açacaksın. Cumhurbaşkanı, yeni bir yol açacaksın noktasında" dedi.

Selvi'nin yazısı şöyle:

CHP'nin tutumu nedeniyle Anayasa Uzlaşma Komisyonu başlamadan bitti. AK Parti, CHP ile olmazsa MHP ve HDP ile yola devam kararı aldı. MHP lideri Bahçeli'nin çağrısı üçlü olmasa dahi ikili olarak komisyonun çalışabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Bu, yeni bir durum. AK Parti uzlaşmayı sonuna kadar zorlayacak. Böylece kimin uzlaşma yanlısı, kimin uzlaşma karşıtı olduğunun görülmesi sağlanacak. Bu sürecin tüketilmesinden sonra, B Planı devreye girecek. AK Parti yeni anayasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sunacak.

Afrika gezisi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bu süreci konuştuk. Erdoğan, başkanlık sistemi ve yeni anayasa konusunda kararlı. Kafasında bir yol haritası var. Ya yeni bir yol bulacaksın ya yeni bir yol açacaksın. Cumhurbaşkanı, ”Yeni bir yol açacaksın” noktasında: “Hepsi çekilse dahi yola devam edilebilir. Daha önce yaptığımız bir anayasa çalışması var. İktidar partisi o çalışmayı pekala parlamentoya getirebilir. İktidar partisi Meclis'e bir anayasa taslağı getirebilir”.

Erdoğan'a, “AK Parti, kendi teklifini sunmayı planlıyor. Bunu nasıl karşılarsınız?” diye sorduk. “Doğru buluyorum. Ben de aynı şeyi söylüyorum. İktidar partisi kendi teklifini getirebilir” karşılığını verdi.

ERKEN SEÇİM OLUR MU?

O aşamada kritik soru devreye girdi. Anayasa'nın Meclis'ten geçmesi için en az 330'u bulmak gerekiyor. AK Parti'nin milletvekili sayısı 317. MHP, “Bulsunlar 330'u, geçirsinler” havasında. Bu durumda anayasa nasıl çıkacak? İşte Cumhurbaşkanı'nın yanıtı: O zaman halk nezdinde şöyle bir şey oluşur: İktidar partisi gereğini yaptı, ama parlamentodaki diğer üyeler destek olmadı.

330'u bulmak için özel bir çaba var mı orasını bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa o da, ne zaman 330 konusu açılsa, bir tedirginlik hissetmiyorum. Burada dillendirilen bir formülde, 330'u bulmak için bir baskın ya da erken seçime gitmek. Başbakan Davutoğlu'na sorduğumuzda her defasında net ve keskin bir dille yalanladı. Erdoğan'a da sorduk. “Ben erken seçimden yana olmayan bir insanım. Fevkalade durumlar olur, tabii o ayrı bir konu” karşılığını verdi.