Medya
09 Haz 2015 09:10 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:38

Abdulkadir Selvi açıkladı! AK Parti şimdi ne yapacak? Koalisyon mu,erken seçim mi azınlık hükümeti mi?

Yenişafak yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında hükümet çevrelerinden aldığı kulisleri aktardı.

Seçim sonuçlarına göre tek başına hükümet kurabilecek milletvekili çıkaramayan AK Parti şimdi ne yapacak? İlk tercihi koalisyon mu, azınlık hükümeti mi yoksa erken seçim mi? İktidara yakın yazar Abdülkadir Selvi açıkladı.

Abdülkadir Selvi'nin hükümet çevrelerinden aldığı kulislere göre AK parti ilk olarak koalisyonu deneyecek. AK Parti'nin gönlündeki koalisyon ortağı ise MHP. Selvi'nin aktardığına göre AK Parti Meclis Başkanlığını Meral Akşener'e verip MHP ile koalisyona kapı aralayacak.

AK PARTİ'NİN GÖNLÜNDEKİ ORTAK MHP
Abdülkadir Selvi hükümet çevresinden edindiği MHP kulisin şu sözlerle aktardı;

AK Parti'nin önünde üc seçenek var.
"1-Bunların basında koalisyon hükümeti geliyor. Tabanların birbirine yakın olması nedeniyle İlk akla gelen MHP.
Seçim gecesi MHP lideri Devlet Bahçeli, partisini koalisyon seçeneklerinin dışında tutup, "Anamuhalefefte konumlandırmıştı. Ancak 13 yıldır iktidardan uzak bir MHP kitlesi olduğu biliniyor. Henüz iki parti arasında bir temas söz konusu değil. Hatta MHP ile koalisyon olur mu tartışmaları netleşmiş değil ama Meclis başkanlığı seçiminde MHP'li bir isme jest yapılması gibi seçeneklerde konuşulmuyor değil. Örneğin Meclis Başkanlığı MHP'li Meral Akşener'e verilse, bu jest koalisyon kapısını aralar mı şeklinde fikir egzersizleri yapılıyor.

AK PARTİ'NİN B PLANI CHP Mİ?

Abdülkadir Selvi AK Parti'nin önündeki B planını da aktarıyor. CHP ile 'büyük koalisyon' seçeneği. Selvi'ye göre 'azınlık hükümeti' seçeneği CHP ile koalisyon yapmaktan daha güçlü görünüyor. İşte kulislerden geçtiği bilgiler;

2-Bu arada ısrarla gündeme getirilen "Grand koalisyon" yani "büyük koalisyon" seçeneği var. Öncelikle AK Parti ile - CHP'nin koalisyon hükümeti modeli. CHP ile koalisyon, daha çok AK Parti dışındaki çevreler tarafından gündeme getirilen bir formül.

C PLANI AZINLIK HÜKÜMETİ
3 Bir de AK Parti'nin tek başına kuracağı Azınlık hükümeti var. "Büyük koalisyona" göre daha güçlü bir seçenek. 1979 yılında Demirel, 1999 yılında ise Ecevit kurmuştu. AK Parti'nin böyle bir imkanı olur mu orası belli değil. Hatta biraz zor gözüküyor. Ama azınlık hükümetinin ipinin destek veren partinin elinde olması, icraat yapmayı zorlaştırıyor.

SON SEÇENEK SEÇİM HÜKÜMETİ
Secim hükümeti  tüm kapılar çalınıp, hükümet formülleri zorlandıktan sonra, bir kaos ihtimali belirirse erken secim kararı alınacak. Bu arada millete dönüp, "Ey millet gördüğün gibi hükümet kurmak için tüm yolları denedim ama başarılı olmadım. Bu durumda ülkeyi bir siyasi istikrarsızlık içine sürüklememek için, emaneti sahibine teslim ediyorum. Kendi kaderine el koy" denilecek.
Erken seçim kararı alındığında milletin buna ikna edilmesi gerekiyor.