Gündem
07 Haz 2023 00:48 Son Güncelleme: 07 Haz 2023 00:50

ABD'den yeni kriz çıkaracak istihbarat raporu

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) Ukrayna özel harekat kuvvetlerinden oluşan 6 kişilik bir ekibin Kuzey Akım boru hattına saldırı planladığına dair istihbarat elde ettiği iddia edildi. Ukrayna yanlısı bir grubun, geçen yıl Kuzey Akım boru hatlarına sabotaj düzenlediğini gösteren bir kanıt ortaya çıkardığı belirtilmişti.

Washington Post gazetesinde yer alan haberde, CIA’in geçen haziran ayında, Avrupalı bir istihbarat servisi aracılığıyla, Ukrayna özel harekat kuvvetlerinden oluşan 6 kişilik bir ekibin Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hattını sabote etmeyi planladığı bilgisine eriştiği öne sürüldü.

Buna göre, Joe Biden yönetiminin ABD’ye yakın bir müttefikinden, Ukrayna ordusunun, doğrudan Ukrayna Genelkurmay Başkanı’na bağlı az sayıda bir dalgıç ekibini kullanarak, Kuzey Akım boru hatlarının denizaltı ağına gizli bir saldırı planlandığını öğrendiği iddia edildi.

Haberde, saldırı planıyla ilgili ayrıntıların Avrupalı bir istihbarat servisi tarafından toplanarak Haziran 2022’de CIA ile paylaşıldığı kaydedildi.

RAPOR ALMANYA DAHİL AVRUPA ÜLKELERİYLE PAYLAŞILDI

CIA’in istihbarat kaynağının güvenilirliğini başlangıçta sorguladığı ancak Avrupalı istihbarat servisinin kaynağın güvenilir olduğuna inandığı öne sürüldü. CIA’in raporu Almanya ve diğer Avrupa ülkeleriyle de paylaştığı ifade edildi.

İstihbarat bilgilerinin, Eylül 2022’de yapılan Kuzey Akım’a yönelik saldırıyı Ukrayna hükümetiyle ilişkilendiren “bugüne kadarki en net kanıtlardan bazılarını ortaya çıkardığı” ileri sürüldü.

İstihbaratın saldırı planıyla ilgili son derece teknik ayrıntılar içerdiği kaydedilen haberde, sabotajla ilgili “Kiev’den şüphelenilmesi için yaklaşık bir yıl boyunca Batılı müttefiklerin elinde bilgiler olduğuna” dikkati çekildi.

Avrupa istihbaratına ait söz konusu raporları, Amerikan ordusuna ait gizli belgeleri internet ortamında yayımladığı iddia edilen Ulusal Hava Muhafızları askeri Jack Teixeira’nın “Discord” sohbet platformunda paylaştığı belirtilen haberde, Washington Post’un, raporların bir kopyasını Teixeira’nın çevrim içi arkadaşlarından birinden aldığı belirtildi.

Washington Post, birden fazla ülkedeki yetkilinin Discord’da yayımlanan istihbarat özetinin, Avrupalı istihbarat servisinin CIA’ye söylediklerini doğruladığını yazdı ancak ilgili Avrupa ülkesinin ismini paylaşmadı.

Haberde ayrıca daha önce Kuzey Akım saldırısına karıştığını inkar eden Ukraynalı yetkililerin yanı sıra Beyaz Saray ve CIA’in konuya ilişkin yorum yapmayı reddettiği bilgisi paylaşıldı.

“EYLÜL 2022’DE SABOTAJ DÜZENLENDİ” İDDİASI

Almanya’da martta çıkan haberlerde soruşturmayı yürüten yetkililerin, Ukrayna yanlısı bir grubun, geçen yıl Kuzey Akım boru hatlarına sabotaj düzenlediğini gösteren bir kanıt ortaya çıkardığı belirtilmişti.

5 erkek ve bir kadından oluşan grubun, Eylül 2022’de Almanya’nın kuzeyindeki Rostock kentinde sahte pasaportlarla bir yat kiraladığı ve Kuzey Akım boru hatlarına sabotaj düzenlediği ileri sürülmüştü.

Kuzey Akım boru hatlarına Eylül 2022’de düzenlenen sabotaj, Rusya ile Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan boru hatlarında büyük hasara yol açmıştı.

Almanya’nın yanı sıra Danimarka ve İsveç’teki kurumlar sabotaja ilişkin soruşturma yürütüyor.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Washington Post gazetesinin ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), bir yıl önce, Ukrayna özel harekat kuvvetlerinden oluşan 6 kişilik bir ekibin Kuzey Akım boru hattına saldırı planladığına dair istihbarat elde ettiğiyle ilgili soruya, istihbarat konularıyla ilgili konuşmayacağı yanıtını verdi.

Kuzey Akım’a yönelik sabotajlarla ilgili Almanya, İsveç ve Danimarka’nın soruşturmalarının devam ettiğine işaret eden Kirby, soruşturmalar neticelenmeden yorum yapmak istemediğini belirtti.

Kirby, Ukraynalıların Rusya topraklarına saldırı yapmalarını desteklemediklerini yineledi.