Gündem
01 Haz 2013 08:56 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:12

ABD'DEN GEZİ PARKI'NA RESMİ AÇIKLAMA! KAYGILIYIZ!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili 'Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız' dedi.
 

Türkiye’nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi garanti altına almanın yolunun, ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlüklerin onaylanmasından geçtiği uyarısında bulunan Psaki, “Öyle görülüyor ki bu bireyler de (eylemciler) bunu yapıyordu. Bu özgürlükler, tüm sağlıklı demokrasiler için kritik önem taşımaktadır” açıklamasında bulundu. Günlük basın brifinginde Gezi Parkı’ndaki protestolara ilişkin soruları da yanıtlayan ABD Dışişleri Sözcüsü, mevcut aşamada Uluslararası Af Örgütü’nün konuyla ilgili raporlarının olduğuna işaret ederek, kendilerinin de halen olaylarla ilgili bilgi edinmeyi sürdürdüklerini ifade etti.

SEYAHAT UYARISI GELEBİLİR
“Bölgedeki Amerikalıların güvenliklerine dair kaygılarının olup olmadığına” dair soru üzerine Psaki, “Tabii ki bunu gözlüyoruz. Biliyorsunuz, kaygılarımız olduğu durumlarda ihtiyaca göre düzenli güncellemeler (seyahat uyarıları) yapıyoruz. Şu aşamada bu olmadı ve hala bu olaylarla ilgili ayrıntılara bakıyoruz” ifadesini kullandı. Psaki, “Türk yetkililere ya da İstanbul’daki protestoculara herhangi bir tavsiyeniz var mı?” yönündeki soruyu ise “Alanda olan gelişmelere dair hala detaylar topluyor olduğumuzu gözönüne alırsanız, bunu yapmam benim açımdan zor. Elbette evrensel olarak barışçıl protestoları destekliyoruz, bu olayda da olduğu gibi. Ancak önümüzdeki birkaç gün içerisinde belki söyleyecek daha çok şeyimiz olur” diye yanıtladı.
 
AB: ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMINI KINIYORUZ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Taksim Gezi Parkı’nda polis ve göstericiler arasındaki olaylardan endişe duyduğunu bildirdi. AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle’nin basın ofisinden yapılan açıklamada, “Aşırı ve orantısız güç kullanılmasını kınıyouz. İfade özgürlüğü, toplantı ve gösteri özgürlüğü dahil temel hakların güvence altına alınmasının önemini hatırlatıyoruz. (Temel haklarda) herhangi bir kısıtlama Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ve AİHM kararlarında tanımlandığı limitlerde olmalıdır” denildi. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten de Taksim Gezi Parkı’ndaki olayların endişe verici olduğunu belirtti.