Gündem
06 Mayıs 2014 12:34 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:08

ABD'den Davutoğlu'na: Hey, Türkiye'de ifade özgürlüğü pek de iyi değilmiş

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Freedom House'un raporuna yönelik eleştirilerine ABD'den yanıt geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, ABD kökenli bağımsız düşünce kuruluşu Freedom House'un, yıllık küresel basın özgürlüğü raporunda Türkiye'ye ilk kez 'kısmen özgür' ülkeler listesinden çıkararak, 'basını özgür olmayan' ülkeler listesinde yer vermesine yönelik değerlendirmesine Washington'dan yanıt geldi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf'a, günlük basın brifinginde, "Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Freedom House'un Türkiye'yi yerleştirdiği kategorinin hem gerçek bilgilere dayanmaması hem de Türkiye'deki basın özgürlüğü ortamıyla da örtüşmeyen bir algı operasyonunu işaret ettiği" hatırlatılarak, "Washington'da Türkiye'ye yönelik bir algı operasyonu olup olmadığı" soruldu. Harf, "Kesinlikle doğru değil. Katiyen, nokta" yanıtını verdi.
ABD BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YOUTUBE VE TWİTTER'A BAĞLADI
Harf, "Türkiye'ye yönelik insanların algısı, onlar eğer Youtube'u engellemeyi durdurursa, Twitter'ı bloke etmedikleri takdirde değişir. İşte bu, insanların 'hey, Türkiye'de ifade özgürlüğü pek de harika değilmiş aslında' demelerine neden oluyor" ifadesini kullanarak, basın özgürlüğünün Youtube ve Twitter'ın açılmasına bağlı olduğunu söyledi. Marie Harf'ın bu açıklaması, Freedom House'un asıl derdinin basın özgürlüğü deil, Twitter ve Youtube'un açılması olduğu yorumlarının yapılmasına sebep oldu.