Gündem
02 Mar 2022 13:01 Son Güncelleme: 02 Mar 2022 14:27

ABD televizyonunda skandal Türkiye haritası! Kanal yönetiminden özür geldi

ABD menşeli CBS News televizyonunun İstanbul'un Yunanistan toprağı gibi gösterilmesi üzerine gösterilen tepkiler sonuç verdi. Kanal yönetimi özür dileyip "Gelecekte böyle bir hatanın tekrarlanmaması için yayın süreçlerimizi tekrar gözden geçireceğiz." açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, CBS News kanal yönetimi, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin haberinde gösterilen bir haritadaki Türkiye ve İstanbul'a ilişkin yanlışı nedeniyle özür diledi.

"YAYIN SÜRECİMİZİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ"

Kanal yönetiminin özür yazısında şu ifadeler yer aldı: "İstanbul'u Türkiye'nin değil, yanlış bir şekilde Yunanistan'ın parçası olarak gösteren bu grafik, yapılan hatanın dikkatimize getirildiği anda düzeltilmiştir. Tüm haberlerimizde doğruluk ilkesine bağlı kalıyoruz ve gelecekte böyle bir hatanın tekrarlanmaması için yayın süreçlerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Bize ulaştığınız ve CBS News adına sizden özür dileme imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim."

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI HAREKETE GEÇMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, CBS News'in Rus savaş gemilerinin Boğazlardan geçişine dair bir haberinde İstanbul'u Yunanistan toprağı gibi göstererek dezenformasyon faaliyetinde bulunması üzerine bu yanlışın ivedilikle düzeltilmesini ve gerekli izahatın yapılmasını istemişti. Altun, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tartışmaya açabilecek her türlü adımdan kaçınılması hususlarında gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulamıştı.