Dünya
04 Eki 2023 08:54 Son Güncelleme: 04 Eki 2023 08:57

ABD tarihinde bir ilk yaşandı; Kevin McCarthy, görevden düşürüldü

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Cumhuriyetçiler içindeki desteğinin azalmasının ardından mecliste yapılan oylamada görevinden düşürüldü. McCarthy, Amerikan tarihinde kendi partisinden üyelerin de oylarıyla koltuğundan edilen ilk meclis başkanı oldu.

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Matt Gaetz, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'nin görevinden edilmesi için önerge sundu.

Yapılan oylama sonucunda ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy görevden düşürüldü.

Önerge, 210 “hayır” oyuna karşın, 216 “evet” oyuyla kabul edildi. 8 Cumhuriyetçi de McCarthy’nin görevden alınmasına “evet” oyu verdi.

Yeni bir başkan seçilene kadar Temsilciler Meclisi’ne geçici başkan olarak Cumhuriyetçi Temsilci Patrick McHenry atandı.

McCarthy, kendi partisi içindeki desteğin azalmasının ardından modern ABD tarihinde kendi partisinden üyelerin oylarıyla görevinden düşürülen ilk Temsilciler Meclisi Başkanı olarak kayda geçti.

TRUMP'TAN ELEŞTİRİ

Eski ABD Başkanı Donald Trump, oylama öncesi kendi sosyal medya platformu TruthSocial’dan yaptığı açıklamada Cumhuriyetçilerin kendi arasındaki çekişmesini eleştirdi.

Trump, “Cumhuriyetçiler neden sürekli kendi aralarında kavga ediyor? Neden ülkemizi mahveden radikal sol Demokratlarla mücadele etmiyorlar?” ifadesini kullandı.