Televizyon
27 Mar 2018 08:39 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:06

ABD tarihinde bir ilk! Başörtülü haber spikeri...

ABD'nin Illinois ve Iowa eyaletlerinde yayın yapan yerel bir kanalda haber spikerliğine başlayan 27 yaşındaki Tahera Rahman, ülkenin tam zamanlı ilk başörtülü haber spikeri olarak kayıtlara geçti.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ABD'nin Illinois  eyaletinde faaliyet gösteren WHBF adlı yerel televizyon kanalı, ülkenin ilk tam  zamanlı başörtülü haber spikerine ev sahipliği yapmaya başladı.

İki yılı aşkın süredir aynı kanalda haber prodüktörü olarak görev  yapan Rahman'ın annesinin Hindistan, babasının Pakistan kökenli olduğu, Rahman'ın  ise Chicago yakınlarında doğduğu belirtildi.

Kanalın haber müdürü, 8 Şubat'ta ilk canlı yayınına çıkan  Rahman'ın son derece başarılı olduğunu ve ondan başörtüsünü çıkarmasını istemeyi  hiç düşünmediğini açıkladı.Chicago Loyola Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Rahman da  medyada çalışmayı çok sevdiğini ve bir Müslüman olarak işinde çok başarılı olmak  istediğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlığa gelmesinden bu yana ülke  genelinde İslamofobik saldırılar ve Müslümanları hedef alan nefret suçları  artarken, Rahman'ın başarısı bölgede yaşayan Müslümanlar için "gurur kaynağı"  oldu.