Dünya
07 Kas 2020 20:01 Son Güncelleme: 07 Kas 2020 20:05

ABD medyası ilan etti! ABD'nin yeni başkanı belli oldu!

ABD medyası, Demokratların adayı Joe Biden'ı ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak ilan etti.

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinin sonucu belli oldu.

Demokrat Parti aday Joe Biden, ABD'nin 46. Başkanı oldu.

ABD basınından gelen haberlere göre, Pensilvanya da Biden'a geçti ve Biden'ın delege sayısı 284 oldu.

TRUMP'TAN İTİRAZ

Öte yandan Trump ise Pensilvanya'da sandıklar kapandıktan sonra on binlerce oyun, "yasa dışı" şekilde teslim alındığını öne sürdü. Trump, aynı olayın yarışın başa baş gittiği diğer bazı eyaletlerde de yaşandığını iddia etti. 

Trump, Pensilvanya’da kendi lehine olan büyük farkın, kimsenin gözlemlemesine izin verilmeyen uzun bir aralıkta ortadan yok olduğunu iddia etti.

Trump, taraftarlarının sayımı izleyememesi için camların kartonla kaplandığını savunarak, “İçeride kötü şeyler oldu. Büyük değişiklikler gerçekleşti” dedi.

"DELİL YOK"

ABD'de Donald Trump başta olmak üzere Cumhuriyetçilerin seçimlerde hile yapılıyor iddialarının ardından Federal Seçim Komisyonu'ndan konuyla ilgili resmi açıklama geldi.

Komisyon yetkilisi Ellen Weintraub düzenlediği basın açıklamasında, "Amerikalılar şunu iyi bilsin ki 2020 seçimlerinde hile ve sahtekarlık yapıldığına dair hiç bir kanıta rastlanmamıştır" ifadelerini kullandı.

Ulusal veya yerel çapta görevli seçim memurlarına konuyla alakalı çok az şikayet geldiğini belirten Weintraub, "Seçmenlerden hile yapanlara hiç rastlanmadı ya da resmi olmayan bir oy pusulası şimdiye kadar tespit edilmedi. Herhangi bir partiye üye olmayan seçim uzmanları süreci çok iyi bir şekilde yönettiler" diye konuştu.

TRUMP HAKKINDA SORUŞTURMA

Trump hakkında, seçim günü Beyaz Saray’ı “komuta merkezi” olarak kullanmak suçundan soruşturma açıldı.

ABD’de yönetimde ve devlet kademesinde çalışanların yaptığı usulsüzlükleri ve yasa dışı faaliyetleri soruşturmakla görevli Daimi Bağımsız Federal Soruşturma ve Savcılık Dairesi’nin (The U.S. Office of Special Counsel), Trump aleyhinde soruşturma başlattığı açıklandı.

Demokrat Parti temsilcisi Bill Pascrell, Trump ile ilgili yaptığı şikayet üzerine bu dairenin, soruşturma açtığını söyledi.