Dünya
04 Eki 2022 22:12 Son Güncelleme: 04 Eki 2022 22:14

ABD kesenin ağzını açtı! Saldırıya geçen Ukrayna'ya 625 milyon dolarlık yeni destek

Rusya'nın ilhak kararı sonrası saldırıya geçen Ukrayna ordusu, Ruslardan topraklarını birer birer geri almaya başladı. Bu gelişme sonrası savaşın başından beri Ukrayna'ya hem para hem de silah desteğinde bulunan ABD, kesenin ağzını bir kez daha açtı. ABD Başkanı Biden, Ukrayna'ya 625 milyon dolarlık yeni güvenlik yardımı yapacaklarını duyurdu.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden bugün Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD'nin hiçbir zaman Rusya'nın Ukrayna topraklarındaki ilhakını tanımayacağının altını çizen Biden, ABD'nin Ukrayna'ya yardımlarını her zaman sürdüreceğini belirterek, bu ülkeye yönelik 625 milyon dolarlık yeni güvenlik yardımlarını açıkladı.

YARDIM PAKETİNİN İÇERİSİNDE NELER VAR?

Söz konusu yardım paketinde HIMARS çok namlulu roketatar füzeleri, top sitemleri dahil silahlar ve askeri mühimmatlar olduğunu vurgulayan Biden, Rusya'nın ilhak çabalarına destek verenlere yönelik sert yaptırımlara her zaman hazır olduklarını kaydetti.

BİDEN TAHIL KORİDORU ANLAŞMASININ BAŞARISINDAN MEMNUN

Biden, Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya sürülmesini sağlayan ve İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının başarısını memnuniyetle karşıladığını belirterek, Ukrayna'nın özgürlüğü ve demokrasisi için uluslararası çabaları her zaman destekleyeceklerini bildirdi.