Gündem
12 Ara 2018 11:52 Son Güncelleme: 12 Ara 2018 12:28

AA'dan '17-25 Aralık' iddiası: Akın İpek'in bilgisayarından çıktı

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, 17-25 Aralık olaylarına ilişkin evrakların firari Akın İpek'in TMSF'ye devredilen şirketinin bilgisayarlarında bulundu.

17-25 Aralık 2013 olaylarının belgelerinin firari Hamdi Akın İpek'in TMSF'ye devredilen şirketi Koza-İpek Holding'de ortaya çıktığı belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen FETÖ çatı davasının firari sanığı İpek'in el konulan şirketi Koza-İpek Holding'de yapılan aramada elde edilen dijital materyallere ilişkin inceleme raporunda, 17-25 Aralık 2013 olaylarına dair ses kayıtları, fiziki takip tutanakları ve HTS kayıtlarının şirket bilgisayarlarında bulunduğu anlaşıldı.

Raporda, Koza-İpek Holding'in Ankara'daki merkezinde yapılan aramalarda geçmişte genel müdür olarak çalışan Ali Serdar Hasırcıoğlu'nun odasında ele geçirilen dijital materyallerin incelendiği, materyaller arasında fezleke halinde hazırlanmış olan 17 Aralık operasyona dair çok sayıda ses kaydı, fiziki takip tutanağı ve HTS kaydı olduğu aktarıldı.

'HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI'

'Hizmete özel' ve 'gizlilik dereceli' olan evrakların, Hasırcıoğlu'nun bilgisayarında bulunmasının 'hayatın olağan akışına aykırı' olduğu ifade edilen raporda, soruşturma evraklarının yasal olmayan yollardan elde edilerek dijital ortamda saklandığı belirtildi.

Söz konusu operasyonu yapan savcıların örgütle bağına da değinilen raporda, evrakların örgüt mensuplarınca Koza-İpek Holding'e ve Hasırcıoğlu'na ulaştırılmış olabileceği belirtilerek, "FETÖ'ye yakın olarak bilinen haber sitelerinde ve ulusal basının soruşturmalarda adı geçen şahıslarla ilgili yapmış oldukları haberleri bu bilgi notundan alarak ulusal basına aktarılmış olabileceği değerlendirilmektedir" denildi.

'BU İŞLETMELER TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PARÇASI'

Holdingin, Koza Altın Maden Jeoloji bölümünden ele geçirilen dijital materyallerde de 17-25 Aralık olaylarına dair belgeler bulundu.

Çoğunluğu ses kaydı şeklindeki belgeler arasında, devlet büyüklerine ait olduğu iddiasıyla servis edilen belgelerin, "FETÖ üyelerince sızdırılarak, diğer örgüt üyelerince medyaya servis edildiği" kaydedildi.

Raporda ayrıca, "Koza-İpek Holding'ten elde edilen deliller, bu operasyonların meşruiyeti ve düşman olarak gördüğü hükümet ve devleti aşağılayıcı paylaşımlar yapmaları, ticari işletme olarak bilinen kurumun siyasetten çok da uzak olmadığını, terör örgütü liderinin amaçları ve direktifleri doğrultusunda hareket ettiklerini ve bu işletmelerin terör örgütünün bir parçası olduğunu açıkça göstermektedir" değerlendirmesine yer verildi.