Gündem
18 Tem 2016 17:00 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:23

A Haber’den tarihi iddia: MİT’ten Cumhurbaşkanlığı’na hiçbir uyarı gitmedi!

Hükümete yakınlığıyla bilinen A Haber televizyonunda 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin çok çarpıcı iddialara yer verildi

Google Haberlere Abone ol
15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine ilişkin soru işaretleri, cevaplanmayı bekleyedursun hükümete yakınlığıyla bilinen A Haber televizyonunda darbe sürecinde Hakan Fidan’ın başında bulunduğu MİT’i suçlayan iddialara yer verildi. Söz konusu iddiaları güvenlik haberlerinde uzmanlığı olmayan bir kanal çalışanının sarf etmesi ise dikkat çekti.

Darbe girişiminin yaşandığı akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmaris’te kaldığı otelden ayrıldıktan 15-20 dakika sonra darbecilerin otele saldırı düzenlediği Erdoğan’ın saldırıdan kıl payı kurtulduğu ortaya çıkmıştı. Saldırıdan kurtulmasının ise MİT'in uyarısı sayesinde olduğu iddia edilmişti. Ancak A Haber yurt haberler şefi Kerim Ulak “gerçeğin öyle olmadığını” savundu.

“MİT’TEN ERDOĞAN’A BİLGİ GİTMEDİ”

Ulak “Şu an çok ciddi bir bilgi kirliliği var. Olay 15 Temmuz gecesi yaşandı. İzmir Çiğli 4 adet helikopter beraberinde 40 MAK timiyle birlikte havalanıyor. Muharebe Arama Kurtarma Timleri silahlı kuvvetlerin en seçkin timlerinden. Ağır silahlı donanımlı yüzleri maskeli olarak yola çıkıyorlar. Bilgi kirliliği ise şu: MİT’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan ve İzmir’den kalkan helikopterler arasındaki telsiz konuşmalarında, “İnlerimize gireceklerdi, inlerinize giriyoruz” şeklinde bir konuşmayı deşifre ettiği söyleniyordu. Bu konuşmanın deşifre edildiği ve MİT’in Cumhurbaşkanlığı koruma müdürünü arayarak durumu ilettikleri iddiası vardı. Ancak böyle bir şey kesinlikle yok. MİT böyle bir konuşmayı deşifre etmedi ve Cumhurbaşkanlığını uyarmadı. Üzülerek söylemek istiyorum ki MİT’ten hiçbir uyarı gitmedi” dedi.