A Haber büyük resmi gördü! Maske Kimsin Sen hepimizi Satanist mi yapacak?

Cem Yılmaz’a kilise üzerinden saldırmalarının, Maske Kimsin Sen’e bu kadar takılmalarının sebebi şimdi anlaşıldı!

2021 biterken Şener Şen’in Milyarder (Kartal Tibet – 1986) filminde canlandırdığı Mesudiyeli Mesut karakteri gibi umutla bakıyorduk geleceğe ama 2022 başlar başlamaz belamızı bulduk!

Birkaç saat bile sevinemedik, yeni yılı, planlarımızı, umutlarımızı konuşmamız gereken saatlerde %127’lik elektrik zammı başta olmak üzere hayatı iyice zorlaştıracak onlarca şeyi tartışıp dertlendik.

Yılbaşı ekranı yine tatsız!

Kanal yöneticilerimiz sağolsunlar, bize yine her zamankinden daha berbat yılbaşı ekranı sundular. Bütün gece Kim Milyoner Olmak İster yayınlamak nedir kuzum? Hem milyoner olsak ne olacak, milyon dediğin İstanbul’da 1+0 daire almaya yetmiyor artık!

Yeni yıla, Antalya’da kardeşim ve ailesiyle birlikte ev eğlencesi yaparak girdim. Covid zamanlarında daha fazlası gereksiz. Yedik-içtik ve ulusal kanalları mecburen pas geçtik. Netflix’te Cem Yılmaz’ı, BluTV’de Yılmaz Erdoğan’ı, Youtube’da Oğuzhan Uğur’u izledik, iyi de geldi. Pek çok insanın da aynısını yaptığından eminim. Biliyorsunuz çoğu ulusal kanalın patronu aynı kişi, ondan korkularına doğru düzgün bir şey hazırlayıp yayınlayamadılar. Aklıma Okan Bayülgen ve Beyaz’ın sunduğu, Deniz Seki’ye erotik şakalar yaptıkları yılbaşı yayını geliyor. Nereden nereye!

Artık o kadar mutsuz bir toplumuz ki, bizi güldürenler bile çaresiz. Hemen başlamış, “Cem Yılmaz eskisi kadar komik değil” lafları. E olmasın, şart mı? 25 yıldır seni güldüren adamı nasıl harcadın bir kalemde!

Sevgili izleyen, Cem Yılmaz’ı hala komiklik yapan biri olarak görüyorsan, adamı o köşeye sıkıştırıp bir de yumrukluyorsan haksızsın. Cem Yılmaz’ı bu yaşlarında bir sahne sosyoloğuna dönüşmüş olarak izledim ve izlediğim şey çok hoşuma gitti. Bize ayna tuttu ve güldürmeyi de başardı. Yılmaz Erdoğan da iyiydi, onunkisi biraz daha set anıları anlatma hali ama seyirciyi yakalamayı başarıyor.

Fox TV’nin maskeli balosu neden tepki çekti?

Yeni yılın yeni programı ise Fox TV’den geldi; Maske Kimsin Sen! Twitter’da takipleştiğim Koreli arkadaşım Çabi’den duymuştum, aslı Güney Kore’de yayınlanan ve epey ses getiren bir dans ve şarkı söyleme yarışması. Aslında ünlü kişiler olan yarışmacılar Cosplay gösterilerindeki gibi kostümler ve maskeler takarak sahneye çıkıyorlar ve biz de jüri ile birlikte kim olduklarını tahmin etmeye çalışıyoruz. Kore’dekine Ryan Reynolds bile katılmış, bizde o kadar ünlü kim var ve çıkar mı bilmiyorum ama havuz medyasının azılısı A Haber şu sulu ekran şovunu bile ateşten bir gömleğe çevirmeyi başardı.

Düşünsenize, A Haber’de 4 kişi oturmuş, Maske Kimsin Sen yarışmasının gizli satanizm propagandası yaptığını tartışıyor. Yarışma jürisinden Eda Ece, Twitter’dan çaresizce laf yetiştirmeye ve yarışmanın, Suudi Arabistan, Fas, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır da dahil pek çok Müslüman ülkede yayınlandığını anlatmaya çalışıyor ama nafile! A Haber dörtlüsünü kimse durduramıyor; daha da ileri gidip programda kullanılan bir maskenin Yahudi asıllı Rothschild ailesinin 1972'de verdiği balosunda da kullanıldığını falan söylüyorlar. Beyinleri pırıl pırıl, büyük resmi görmüş ve oyunu bozmuşlar. İşimiz zor, çok zor!

Bu arkadaşlara göre, ülkemizi bölmek isteyen “dış güçler” bunu bir müzik eğlence programıyla başarmaya çalışıyor, çünkü onlara başka çare bırakmadık! Şunları değil ekrana çıkartmak, bakkala ekmek almaya göndermem!

Özel televizyonculuk bir çıkış arıyor!

Maske dediğimiz şeyin pagan kökenleri olabilir ancak programın tek bir amacı var, eğlendirmek. Yapabiliyor mu? Benim sürekli izleyeceğim bir program değil, zekâ yaşı düşük ve ekrandaki şovdan etkilenmedim ancak A Haber’in istemeden de olsa bu programa müthiş bir PR yaptığını düşünüyorum. Fox TV, normalde haftada tek bölüm olarak cumartesi akşamları yayınlanmaya devam edecek yarışmayı önümüzdeki hafta sonu da iki akşam yayınlayacak.

Peki, bu yarışma bazılarını neden bu kadar öfkelendirdi? Maske Kimsin Sen, format olarak bir Eski Türkiye TV şovu. Bu program özel televizyonculuğun 90’lerdaki o umursamaz ilk zamanlarına öykünen bir yapım. Başarısız bile olsa şu andaki cinnet yayıncılığına delik açan bir girişme… Sabahtan geceyarısına cinnet şovları-dramaları yayınlayan bir yayıncılık anlayışına ters bir iş.

O zaman ben de bir komplo teorisi üreteyim; demek ki cidden böyle şeyler yapılmasın, Türkiye halkı TV izlerken gülmesin, neşelenmesin diyenler var. Televizyonun korku, güvensizlik, keder saçan bir şey olmasını sağlamak istiyorlar. İnsanları içlerinde büyüyen korkuyla yönetmeyi seviyorlar. Biliyorlar ki gülen, eğlenen insanlar daha da keyiflenmek ister. Korku aklı yok eder, mizah ise geliştirir.

Cem Yılmaz’a kilise üzerinden saldırmalarının, Maske Kimsin Sen’e bu kadar takılmalarının sebebi şimdi anlaşıldı! Onların olsam, asıl ben çok korkardım; şu ekrana daha kaç ay çıkabileceğim, zamanım azalıyor diye.

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com