Gündem
25 Mayıs 2018 17:18 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:14

6 yıllık patent savaşında karar! Apple, Samsung'tan tarihi tazminat alacak!

Samsung ve Apple arasındaki yedi yıldır süren patent davasında karar çıktı.

Teknoloji dünyasının iki dev şirketi Apple ve Samsung'un 6 yıllık patent savaşında karar çıktı. ABD'de yeniden görülen patent davasında jüri, Samsung'un Apple'a 539 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

ABD'de bir mahkeme jürisi, yaklaşık beş gün süren istişarenin ardından, SamsungElectronic Co Ltd'nin 005930.KS, Apple'ın APPL.O patentli akıllı telefon özelliklerini kopyaladığı için bu şirkete 539 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. Haberi Amerikan medya ve teknoloji sitesi CNET bildirdi.

Akıllı telefon üretiminde dünyanın en önde giden rakipleri olan Samsung ve Apple arasındaki patent davası 2011 yılından beri sürüyor. Apple 2011 yılında Samsung'un akıllı telefonlarının ve tabletlerinin, kendi ürünlerinin "birebir" taklidi olduğu iddiasıyla dava açmıştı.

Mahkeme Samsung'u 2012 yılında suçlu bulmuş, ancak ödenecek miktara ilişkin anlaşmazlık nedeniyle tazminat konusunda yargılamanın yenilenmesi gerekmişti.

Samsung bu davadaki patentlerden bazılarını ihlal ettiği için Apple'a daha önce 399 milyon dolar tazminat ödemişti.

Apple'dan açıklama

Konuyla ilgili ABD basınına açıklama yapan Apple, davanın ana motivasyonunun para olmadığının altını çizerek "İnovasyon yapan ekibimizin çalışmalarını korumaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.