Gündem
06 Oca 2023 09:09 Son Güncelleme: 06 Oca 2023 09:13

6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesinde yeni gelişme

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki çocuğunu, bir cemaat muridi ile evlendirmiş ve çocuk evlilik sonrasında cinsel istismara uğramıştı. TBMM'de kabul edilen ve cinsel istismara karşı mücadele için kurulan "Araştırma Komisyonu" kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürüklüğe girdi.

İsmailağa Cemaati'nin kollarından Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ve kızını 6 yaşından itibaren yıllarca 'evlilik' adı altında istismar eden Kadir İstekli'nin tutuklanmasının ardından, olayı incelemek ve benzer olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmek amacıyla TBMM'de komisyon kuruldu.

Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına dair TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, altı yaşındaki bir kız çocuğunun evlilik adı altında cinsel istismara maruz bırakılması olayının araştırılarak benzer olayların yaşanmaması ve her türlü çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa'nın 98'inci, İçtüzük'ün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca bir Meclis araştırması açılacak.

Bu araştırmayı yapacak Komisyon 19 üyeden oluşacak.

Komisyonun çalışma süresi başkan, başkanvekili, sözcü ve katip seçimi tarihinden başlamak üzere 3 ay olacak ve gerektiğinde Ankara dışında da çalışmasına Genel Kurulun 3 Ocak 2023 tarihli 44'üncü birleşiminde karar verildi.