Gündem
09 Ağu 2022 19:40 Son Güncelleme: 09 Ağu 2022 20:59

54 Suriyeli, "Burada her şey çok pahalı" diyerek ülkelerine geri döndü

Esenyurt Belediyesi, 54 Suriyeliyi daha otobüslerle memleketlerine gönderdi. Suriye'ye dönen göçmenlerden İnayat Ali Hamko her şeyin pahalı olduğunu ve artık geçinemediğini belirterek "Geldiğimizde idare ediyorduk, şimdi çok zor. Her şey pahalı yani, kira pahalı, petrol pahalı her şey pahalı yani. İnsan tek çalışıyor. Nasıl idare edecek?" ifadelerini kullandı.

Maddi zorluklar yaşadığı için ülkelerine dönemeyen Suriyeli mültecilere Esenyurt Belediyesi yardım elini uzattı. 28'i yetişkin, 26'sı çocuk, 54 Suriyeli daha Esenyurt Belediye'sinin otobüsleriyle Suriye'nin 3 farklı vilayetine gönderildi.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt şunları söyledi: "Esenyurt'taki sorunlardan bir tanesi de maalesef yurt dışından çokça göç aldığı için göç sorunu. Bu sorunu burada kalmak isteyen vatandaşlarımız açısından disipline ediyoruz. Ama aynı zamanda burada yaşama tutunamayan, yurt dışına gitmek isteyen misafirlerimize de aracılık ediyoruz. Onların memleketlerine gitmesi için otobüs tahsisi yapıyoruz. Bu yıl içindeki ikinci kafilemiz. Çok hızlı bir şekilde devam ediyorduk, pandemi biraz zayıflattı bunu ama bugüne kadar toplam Esenyurt Belediyesi'nin organizasyonuyla üç binin üzerinde misafirimizi evlerine geri gönderdik."

"BAŞKA İLÇELERDEN DE KATILMAK İSTEYENLER VAR"

Bu organizasyon, İstanbul'un birçok yerinde de yankı buldu ve başka ilçelerden de talepler geliyor. Dolayısıyla onları da otobüste boş yer varsa ilave ediyoruz. Bugün toplam 54 kişi var, 28 yetişkin, 26 da çocuk misafirimiz var. Bu çalışmamız gittikçe güçlenerek devam edecek."