Gündem
18 Eyl 2021 17:39 Son Güncelleme: 18 Eyl 2021 18:16

4 yıl hapsi istenen İlker Başbuğ'dan ilk açıklama! 'Yaşamından 26 ay çalınan...'

‘Kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla hakkında dava açılan ve 4 yıla kadar hapsi istenen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ sessizliğini bozdu.

'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmasındaki açıklamaları sonrası başlatılan soruşturma kapsamında hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istenen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'dan ilk açıklama geldi.

 Başbuğ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "2011’de terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanan ve yaşamından 26 ay çalınan 26. Genelkurmay Başkanı on yıl sonra da açılan iki ayrı davada, kamu görevlilerine hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle suçlanmıştır" ifadelerini kullandı.

 NE OLMUŞTU?

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un 'kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret' suçundan cezalandırılması istemiyle dava açmıştı.

 İddianamede, Başbuğ’un 4 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti.

 İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu.

 Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeye dikkat çeken Başbuğ, "2009'da bu kanun teklifini kim hazırladı?" diye sormuştu.