4 senaristinden 3'ü kadın ama... Sadakatsiz dizisi kadınları aşağılıyor

Sadakatsiz senaryosu kadınlara şunu sinsice öğütlüyor; ya aldatılan kadın olacaksın ya da (bilmeden de olsa) aldatan kadın.

Türk dizilerini yazan senaristlere bayılıyorum. Niye mi? Çünkü, Yeşilçam melodramlarının suyu çıkmış reçetelerini 2021 yılında bile herkese izletmeyi başarıyorlar. Hem de her gece 2,5 saat. Bu bir yetenek!

Çok izlenen dizilerimizden Sadakatsiz’i ele alalım. Bu uyarlama dizinin deresi çoktan kurudu ama tuttuğu için devam ediyor. Diziye yeni karakterler sokuldu, Cavidan’lı oyalama sekansları çekildi vs. Reyting geldiği sürece de gider ama en fazla sezon sonuna kadar. 3. sezonu asla çekilmemesi gereken bir dizi.

Diziye bu sezon giren karakterden Aras’a bir bakalım. Aras, Asya ile geçirdiği bir kaza vesilesiyle tanıştı. Hafızasını kaybetti, bir süre bay meçhulü oynadı, bu sırada Asya ona aşık oldu, Aras’ın kafası yerine geldi ve evli olduğu ortaya çıktı. Tam seyircinin istediği inişli çıkışlı ilişki dozları ama Aras’ın evli olmasını yazmayacağım.

Takıldığım şey şu, tıpkı Yeşilçam filmlerindeki gibi Türk dizilerinde de fakir kızlar zengin adamlar buluyor. Zengin ve güçlü kadınlar ise fakir adamları değil kendilerinden daha da zengin ve güçlü adamları buluyor. Düşünün, bir kazada tanışıyorsunuz ve adam Fikirtepe’de büfe sahibi değil İngiltere’de şirket sahibi çıkıyor! Bu, ucuz dizi senaryoları üzerinden kadın seyirciye satılan bir sınıf atlama hayalidir ve ne üzücü ki hala alıcı buluyor.

Türk dizilerinin, mahallede yaşayan dar ve orta gelirli insanların hikayelerinin izlettiği güzel zamanları da vardı. Dizi tarihimizin efsanelerine bakalım; Süper Baba, İkinci Bahar, 7 Numara, Şaşıfelek Çıkmazı, Mahallenin Muhtarları, Çiçek Taksi, Sıdıka…

Elbette zengin evlerinde geçen bir sürü de dizi vardı ama Aşk-ı Memnu bir milattır. Dizi işi bir daha hiç önceki gibi olmadı. Mahalleler değişti, evler büyüdü, arabalar çoğaldı. Dizilerle insanlara zenginlik hayali ve bu yönde çabalama hırsı pompalandı. 

Makas değiştirici bir başka dizi gelmeden böyle devam edecek gibi görünüyor. Bu hikayeleri de yazmaya-çekmeye iyice alıştılar, vazgeçmezler kolay kolay. Eskiden TRT dizileri bu konuda yol gösterici olurdu ama Gönül Dağı bile başladığından çok başka bir yerde devam ediyor. Diğerleri zaten dizi değil propaganda yayını. Gün aşırı seyirciye imparatorluk hayalleri satılıyor, dış güçler sopası gösteriliyor. Dolar 12 TL oldu ama enflasyona rağmen faiz indiren hükümet yüzünden değil dış güçler yüzünden! Teşkilat seyircisi işte buna inanıyor.

Sadakatsiz’e dönelim mi tekrar? İlk sezonun güçlü, tetikte ve intikamcı Asya’sını, kaza geçirmiş, hafızasını kaybetmiş bir sürpriz yumurtaya aşık etmek gibi bir hatayı nasıl yaptılar bilmiyorum. Bunu daha önce de yazmıştım ama daha fenası var. Bence bu artık Asya’nın değil Volkan’ın hikayesi… Düşünsenize, dostlarından kazık yiyen ama sonra intikamını alan Ezel’in başına tekrar aynı şeyin geldiğini. Kocası tarafından aldatılan, bunu hazmedemediği için boşanan Asya’nın hikayesi çok başka ve ilham verici bir şekilde yazılabilirdi ama senaristin Asya’ya reva gördüğü şey, aldatılan kadın olmaktan aldatan kadın olmaya terfi edişi. İlk sezonun Asya’sı, bu sezon Aras’ın karısı…

Arzu Daştan Mutlu, Mustafa Mutlu, Gamze Arslan ve Nuriye Bilici dörtlüsü tarafından yazılan Sadakatsiz senaryosu kadınlara şunu sinsice öğütlüyor; ya aldatılan kadın olacaksın ya da (bilmeden de olsa) aldatan kadın. Kendini güçlü sanıyorsun ama bir şekilde ağlarını senden daha geniş ören bir erkeğe takılacaksın.

Bu kaderci ve kabullenici olay örgüsü hiç hoşuma gitmiyor. Asya, adaşı olduğu Selvi Boylum Al Yazmalım karakterinin aksine dönüşümünü gerçekleştirecek gibi görünmüyor. Oysa bu sezonda ipek böceği kelebek olmalıydı.

Olmaz, yapımcının-senaristin-kanalın derdi bambaşka… Güçlü kadınlar izletmezler size, güçlü kadınların bile nasıl kolay av olabileceklerini izletirler. Bu dizinin 4 senaristinden 3’ü kadın, diziyi de kadınlar izliyor. Dizideki diğer kadınlara bakın, şaşkın, korkak, ortalık karıştırıcı, çıkarcı tipler. Eğer razıysanız, iyi seyirler.

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com