3Y1T: Bize Türk olmayı sevdiren yabancılar!

Daha önce bir yazımda 3 Yabancı 1 Türk’ten kısaca bahsetmiştim ama yeni medyanın yeni yıldızları olarak müstakil bir yazıyı hak ediyorlardı.

İmparatorluk yıkıntısı olduğumuzdan mı yoksa genç Türkiye’nin (isabetli bir kararla) kültür ve sanat anlamında yüzünü batıya dönüp, durumu abartarak kendi folklorunu itibarsızlaştırmasından mıdır bilmem, takdirimiz, icazetimiz hep batıdan gelir.

Dünyanın geri kalanının hakkımızda ne düşündüğünü merak eder ve önemseriz. Gerçekten büyük bir sinemacı olmakla birlikte Nuri Bilge Ceylan’ı rakipsiz kılan şey yurtdışında aldığı eleştiri ve ödüllerdir. Son yılların modası; Türk sinemacıları önce gidip yurtdışında, Venedik’te, Berlin’de yarışır sonra ülkedeki festival takvimine girerler çünkü bilirler ki bizim jürilerimiz dışarıdan gelen övgülerin mutlaka tesiri altında kalır.

Bir batılının doğuya bakmasında elbette sorun yok. Bizim gözümüz de dünyanın her yönünde ancak batı, doğuya bakarken ötekileştirici, değilleyici ve ön yargı doludur. Türk ya da İran sineması fark etmez, batıda takdir edilen sinemasal örnekler hep bir şikayet dili içerir ancak bu dil içeriye dönüktür. Dilimizde, ¨kol kırılır, yen içinde kalır¨ gibi bir deyim olmasına rağmen kırılan kolu görmekten zevk alanlara bunu göstermeyi marifet sayarız. Batı bunu alkışlar ve kendi medeniyet tarifleriyle böbürlenmeye devam eder.

Yabancıların hakkımızda ne düşündüğü çok önemli dedim ya... Ben de bundan muaf değilim elbette... O yüzden Türkiye ve Türkler hakkında konuşan üç yabancının yanlarına bir Türk’ü alarak giriştikleri bol mavralı sohbetlere ilgisiz kalamadım. Chaby’i, Elin Oğlu programından tanıyordum, o yüzden yapılan işe bir göz aşinalığım vardı ancak videoları izlemeye devam ettikçe fark ettim ki bu ¨elin oğulları¨ çoktan bizim oğullarımız olmuş ve şimdiye kadar yapılmamış/başarılamamış bir şeyi deniyorlar.

Daha önce bir yazımda 3 Yabancı 1 Türk’ten kısaca bahsetmiştim ama yeni medyanın yeni yıldızları olarak müstakil bir yazıyı hak ediyorlardı. Orada, ¨çok sevdiğim bir Youtube kanalı var; Dört Yabancı Bir Türk... Koreli Chaby, Amerikalı Louis, Kenyalı Jay Jay, İtalyan Michele ve Türk Ekin... Birlikte yaptıkları sohbetlerle hem güldürüyor hem de yüreğimi ısıtıyorlar.¨ demiştim. Gerçekten de öyle ama neden?

Bu gençler, bize kendimizle ilgili unuttuğumuz ya da utandığımız şeyleri hatırlatıyorlar. O bahsettiğim oryantalist bakış açısından sıyrıldıkları yetmiyormuş gibi Türklerin dert ettiği varoluş sancılarından da muaflar. El öpmeyi de seviyorlar, milli-dini bayramları kutlamayı da... Michele’nin, Louis’in sünnet hatıraları kabus senaryosu değil, neşeli hatıralar. Michele askere gitmekten gurur duyuyor, Türk’üm ben diyor. Oysa benim Türk olmaktan utanan, yurtdışına çıkınca İtalyanım yalanına sığınan bir sürü arkadaşım var.

Chaby’nin tanımıyla, Koreli çocuk ve onun arkadaşları bizden daha biz olmayı bir şekilde başarmışlar ve sıradan şehirli bir Türk’ün, ¨dışarıda her şey harika, burada her şey çok kötü¨ önyargısını yerle bir etmeyi her seferinde başarıyorlar. 3Y1T'yi izleyen 17 yaşındaki ergenim, canım oğlum, "baba ben bayramlarımızdan utanıyordum ama şimdi harika olduklarını düşünüyorum" dedi. Bunu ben başaramazdım. Eğer çocuğunuzun dört sıkı abisi olsun isterseniz mutlaka bu kanalı takip etmesini sağlayın. Siz bir video izletin, o gerisini getirir.

Yazıya başlamadan önce son videolarını izledim. Kendi dillerinde olup başka dillerde olmayan kelimeleri konuştular. Etimoloji merakımdan dikkatle izledim ancak bu kadar eğlenceli bir sohbet konusu olabileceğini düşünmemiştim bile... Her videolarında çok eğleniyor, gülüyor ve mutlaka yeni bir şeyler öğreniyorum. Bazen onlar bazen de bizim hakkımızda... Mesela; italyanca’da ricordale adında bir kelime var, bizdeki hatırlamak fiilinin yerine geçiyor ama anlamı ¨kalbine geri verdiğin¨ demek. Ne güzel...

Benim de bir Youtube kanalım var, fena da gitmiyordu. Birkaç ayda 5-6 bin abonem olmuştu, yapmaktan keyif alıyordum ama Youtube ekosistemindeki çöp kanallar yüzünden bu platformu ciddiye almaktan vazgeçip ara verdim. Şimdi, 3 Yabancı 1 Türk sayesinde algım düzeldi bile diyebilirim. Bu genç arkadaşlar Youtube’da hem eğlenceli hem de bilgilendirici şeyler yapılabileceğinin en güzel ispatı.

Kanalın adresi burada: https://www.youtube.com/user/chabyhan

3 Yabancı 1 Türk, Youtube evreninde çok gerekli bir kanal ve yayıncılık tarifi çok dengeli... Ülkesine küsmüş, kültürüne yabancılaşmış, dışarı kaçınca sonsuza kadar mutlu yaşayacağını sanan insanlara aslında Türk ve Türkiye'de olmanın güzel, güneşli bir şey olduğunu nefis bir şekilde aktarıyor. Elbette her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır, bu gençlerin arkasında da çok akıllı, yetenekli bir kadın var; Chaby’nin yavuklusu Gülce Elibol... Çok iyi ve bedava... Bunu kaçırmayın! İyi seyirler...

[email protected]