Televizyon
31 Mayıs 2017 00:15 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:43

38 televizyonları var! Çinli medya devi Türkiye'ye yatırıma geliyor!

Afrika'da 300'ün üzerinde radyo ve televizyon kanalına içerik sağlayan Çin merkezli StarTimes Medya Grubu Türkiye'ye yatırıma hazırlanıyor.

Afrika'da 300'ün üzerinde radyo ve televizyon kanalına içerik sağlayarak veya altyapı işletmesi olarak hizmet sunan Çin merkezli StarTimes Medya Grubu Türkiye'ye yatırıma hazırlanıyor. Şirketin Uluslararası Pazarlama Müdürü Wang Jin yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yatırım için Türk yetkililerle görüşmeler yaptıklarını söyledi.

"YENİ TEKNOLOJİMİZİ TÜRKİYE'YE GETİRMEK İSTİYORUZ"

Wang, Çin'in başlattığı "Kuşak ve Yol" inisiyatifi kapsamında Türkiye ile ilişkilerin geliştiğini belirterek, "Biz de bunu değerlendirerek yeni teknolojilerimizi Türkiye'ye getirmek istiyoruz. Türkiye bizim için önemli ülke. Televizyon kanallarımızda Türk dizilerine yer vererek daha fazla ülkeye ulaştırabiliriz. Türkiye'de stratejik bir ortak bakıyoruz. Bu ortağı bulduğumuz zaman yatırımı gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

30'DAN FAZLA ÜLKEDE ŞİRKETLERİ VAR

Şirketin 1988'den beri hizmet verdiğini anlatan Wang, şöyle devam etti:
"2002 yılında şirketimiz Afrika'ya açıldı. Afrika'da dijitalleşmeyi destekleyerek Kenya, Nijerya, Uganda, Mozambik gibi ülkelerin bulunduğu 30'dan fazla ülkede şirketlerimiz var. Şu anda 300'ün üzerinde radyo ve televizyon kanalına içerik ve altyapı işletmeciliği sağladık. Toplam 4 bine yakın çalışanımız var ve bunların 3 bine yakını Afrika'da. Bu Afrika'da büyük başarı olarak görülebilir. Elektriğin olmadığı yerlerde güneş enerji panelleri kuruyoruz. Buradaki insanlar bu paneller sayesinde gece televizyon izleyebiliyor"

38 TELEVİZYONLARI VAR

Wang, StarTımes'in kendine ait 38 televizyon kanalı olduğunu belirterek, Afrika'da 7 spor kanalıyla hizmet verdiklerini ve 8 milyon aboneye ulaştıklarını kaydetti. Şirketin 2011'de çeviri ve dublaj merkezi oluşturduğunu bildiren Wang, "Çin, Birleşik Krallık, Fransa, ABD, Kanada, Portekiz'den ses sanatçılarını çalıştırıyoruz. Şu ana kadar 180 diziyi İngilizce, Fransızca, Portekizce ve Swahili ve Yoruba gibi Afrika dillerinde dublajını yaptık. Ayrıca Mücadele, Genç Doktor, Batı'ya Yolculuk gibi Çin dizilerini de bu dillere çevirdik ve dublajını yaptık. Seyircilerimizden olumlu geri dönüşler aldık. Bunu Türk dizileri içinde yapabiliriz" ifadesini kullandı.
Türk yetkililerden alınan bilgiye göre, şirketin Türkiye'de yatırımına, rekabeti artırması ve teknoloji transferi bakımından sıcak bakılıyor. Yetkililer, görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.