Ekonomi
09 Ara 2021 13:42 Son Güncelleme: 09 Ara 2021 13:45

3. toplantı sona erdi; sendikaların istediği asgari ücret belli oldu

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammında üçüncü toplantı sona erdi. İşçi ve işverenlerin talebi belli oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Merkezi'nde üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, toplantı sonrası yaptığı açıklamada "Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor.

TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor. Bugün için net bir tarih henüz belirleyemedik.

Bugüne kadar açıklanan bir rakam yok. Bu sene ilk defa bu kadar erken toplantıyı yaptık. 4 toplantı karar toplantısı olacak. Beklenen açıklamayı o gün yapacağız. Cumartesi bakanlığımızın toplantısı var. Asgari ücret bugüne kadar hep Aralık ayının son haftasında açıklanıyordu ama bu kez daha erken olacak." dedi. 

TÜRK-İŞ VE TİSK'DEN AÇIKLAMA 

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat "Asgeri ücretli arkadaşlarımız başta olmak üzere enflasyona ezdirilmeyecek. 3 bin 161 lira gibi bir rakam olmadı. Devletimizin resmi kuruluşu var TÜİK. Esas almak zorunda olduğumuz kurum TÜİK. 3 konuda mütabakatya vardı. SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi. 5 puanlık payın işçilere de sağlanması. Toplu sözleşme olan yerlerde yüzde 1 vergi diliminin indirilmesi. Yüzde 6 toplu sözleşme olmadığı yerlerde yüzde 3 olması şeklinde mutabakatımız var.

Enflasyona karşı koruyacağız. Görüşmelerimiz devam ediyor. Yıl sonu enflasyonu az çok tahmin ediyoruz onların üzerinden görüşüyoruz. Bir orta yolu bulacağız öyle deyelim. Net olarak bir rakam telefuz edilmedi. Müzakerelerimiz devam ediyor. Enflasoynun daha da yükseleceği kanaatimiz var. Rakamları ona göre belirleyeceğiz. Son aylardaki anormal enflasyon dengelerini değiştirdi.

"SÖZ KONUSU DEĞİL"

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, "3100 TL gibi bir teklifimiz söz konusu değil. Orta yolu bulacağız. Asgari ücretlinin enflasyona ezdirilmeyeceği ortada" dedi.

"RAKAM ÖNERİSİ OLMADI"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, "Biz üçlü saç ayağının en önemli temsilcisi olarak ülke geleceği için önemli kararlar vermeye çalışıyoruz. Komisyonda yapılan toplantıda rakam önerisi olmadı. Bu sene kuvvetli bir veri analizi işletmelerden alınan görüşler var. Tabi bazen bizlere düşük gelen yüksek gelen farklı rakamlar zikrediliyor.

Bu rakamları çözmede devletimizin işverenlere yapacağı teşvik ve çalışanlara yapılacak vergi indirimlerinin belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu destekleri alabilirsek biz üçlü imzayı alabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.