Gündem
16 Tem 2018 13:44 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:45

"3 CHP'li Gülen'i ziyaret etti" demişti! Sabah yazarı hakkında karar!

Sabah gazetesi yazarı Övür, CHP’li Umut Oran’ın 3 CHP’li ile Pensilvanya’ya gittiğini ve FETÖ lideri Fethullah Gülen’i ziyaret ettiğini köşesinde yazmıştı.

Google Haberlere Abone ol
CHP’li Umut Oran, kendisinin 3 CHP’li ile birlikte Fethulah Gülen'i ziyaret ettiğini iddia eden Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür’e açtığı tazminat davasını kazandı.

Sabah gazetesi yazarı  Övür, CHP’li Umut Oran’ın 3 CHP’li ile Pensilvanya’ya gittiğini ve FETÖ lideri Fethullah Gülen’i ziyaret ettiğini köşesinde yazmıştı.

Oran da, Pensilvanya’ya hayatının hiçbir döneminde gitmediğini, Mahmut Övür’ün ithamlarının asılsız olduğunu ifade ederek, Övür’e 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı. CHP’li Oran, Övür’ün yanı sıra Sabah gazetesi ve Ömer Faruk Kalyoncu’ya manevi tazminat davası açmıştı.

Oda TV'de yer alan habere göre davayı gören İstanbul 17. Asliye Hukuk Mahkemesi, Mahmut Övür ile birlikte, Sabah gazetesi ve Ömer Faruk Kalyoncu’nun Umut Oran’a, 4 bin TL tazminat ödemesine hükmetti. Kararı değerlendiren Umut Oran “Neredeyse aradan geçen 2 yılın ardından nihayet adalet yerini buldu. Gazeteci görünümü altında bana iftira atarak FETÖ taktikleri uygulayan bu kişiden parayı aldığımda tek kuruşuna dahi dokunmadan şehit ailelerine bağışlayacağım” dedi.

İstanbul 17 Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen son duruşmada Sabah gazetesinin avukatı, Övür’ün belgeye dayanmayan ağır iddiasını, siyasilerin eleştiriye katlanması gerektiği şeklinde savundu. Umut Oran’ın avukatı ise terör örgütüyle bağlantılıymış gibi gösterilerek müvekkilinin kişilik haklarına saldırıldığına işaret etti. Mahkeme hâkimi ise Mahmut Övür ve Sabah gazetesinin sahibi Ömer Faruk Kalyoncu’nun, 4 bin TL tazminatı Ekim 2016’den bu yana işleyecek faiziyle birlikte Umut Oran’a ödenmesini kararlaştırdı.

Tekzibi yayınlamadılar
Umut Oran’ın avukatı Turgut Kazan’ın açtığı tazminat davasında Mahmut Övür’ün 8 Eylül 2016’da söz konusu iddiayı gündeme getirdiği, 20 Eylül 2016 tarihli yazısında ise bir anlamda itirafta bulunduğu vurgulanmıştı. Yazının yayımlanması üzerine hemen ertesi gün tekzip gönderildiği halde Sabah gazetesinin bunu yayınlamadığı da vurgulanan dava dilekçesinde özetle şunlar vurgulanmıştı:

“AKP ve CHP’li kaynakları reddetti, yazısında itiraf ediyor"
Mahmut Övür 20 Eylül tarihli yazısında ise itirafta bulunarak, önce bu asılsız bilgiyi kendisine aktaran isimleri bir bir sıralıyor ve sonra 4 CHP’liyi Pensilvanya’da gördüğü iddia olunan kişinin, AKP eski milletvekili Bünyamin Özbek olduğunu beyan ediyor. Aynı yazıda Övür, ‘bir süre sonra eski milletvekili Bünyamin Özbek’i aradım. Çok rahatsız oldu ve söylenenleri kabul etmedi’ diyor. Evet müvekkilimizi Pensilvanya’da gördüğü konuşulan AKP eski milletvekili, davalı Mahmut Övür tarafından dolaşıma sokulan bu asılsız kulis bilgisini reddediyor. Ayrıca yine iddialarda adı geçen CHP eski milletvekili Osman Kaptan, Halk TV’de katıldığı bir programda bu iddiaların külliyen yalan olduğunu ifade etmiştir.

Umut Oran kumpas davalarını izledi FETÖ'nün hedefi oldu
Davalı tarafından ortaya atılan bu tamamen uydurma iddia basında yer aldıktan sonra müvekkilimiz tarafından anında yalanlanmış, ayrıca gazeteye tekzip metni yollanmıştır. Zira müvekkilimiz yaşamı boyunca Pensilvanya’ya hiçbir zaman gitmemiştir. Müvekkilimiz Umut Oran siyasi hayatını cemaat yapılanmasının yarattığı bütün kumpas davalara karşı mücadele etmeye adamıştır. Verdiği soru önergeleri ve yaptığı basın açıklamalarıyla hep bu suç örgütünün hedefi olmuştur. Hakkında fezleke düzenleyen Silivri Başsavcısının yargıç eşiyle görevden uzaklaştırılıp tutuklanmış olmaları bu gerçeğin apaçık örneğidir.

Polis, Mahmut Övür'ün Pensilvaya ziyaretini sordu
Ve ilk yazının yayımlanmasından hemen sonra davalı Mahmut Övür’ün yalan iddialardan oluşan bu yazıyı hangi amaçla yazdığı ortaya çıkmıştır. Gerçekten Mahmut Övür bizim bildiğimiz en az iki kez Pensilvanya’ya gitmiş olmasına rağmen Fetullah Gülen’le gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin hiçbir yazı yazmamıştır. 8.9.2016 günlü yazının yayınlanmasından iki gün sonra, davalının birlikte Pensilvanya’ya gittiği Mehmet Altan adlı kişi gözaltına alınmıştır. Emniyet sorgusunda şüpheli Mehmet Altan’a, Mahmut Övür’le gerçekleştirdiği Pensilvanya ziyaretlerinin detayları sorulmuştur. Basına yansıyan emniyet sorgusunun bir örneğini ilişikte takdim ediyoruz.

Yayın sahibi de Övür'le birlikte sorumlu
Sonuç olarak, yapılan yayınların, hayatını Fetullahçı suç örgütleriyle mücadeleye adamış müvekkilimizin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu açıktır. Üstelik basın özgürlüğünün kişilik haklarına üstün tutulabilmesi için, ‘öncelikle haberin gerçek olması gerektiği’ ve ‘dava konusu yayın gerçek değilse hukuka aykırı sayılacağı’ Yargıtay kararları ile sabit, en temel bir ilkedir. Dolayısıyla bu tamamen gerçek dışı ve uydurma yazı sebebiyle Mahmut Övür eser sahibi olarak, Sabah Gazetesi ve Ömer Faruk Kalyoncu ise Basın Kanunu’nun 13. Maddesine göre yayın sahibi ve tüzel kişinin yönetim kurulu başkanı olarak sorumludur.”