2050 yılı için korkunç öngörü! İşte gerçekleşmesi muhtemel 15 olay...

Dünya üzerinde her geçen gün artan nüfus, beraberinde farklı olumsuzlukları da getiriyor Hastalıklar, gıda tüketimi, kaynaklar gibi birçok konu gittikçe olumsuz anlamda hayatımızı etkiliyor. Peki 2050 yılında dünya nasıl bir yer olacak?

2050 yılı için korkunç öngörü! İşte gerçekleşmesi muhtemel 15 olay... - Sayfa 1

Dünya nüfusunun giderek artması sonrası hastalıkların yayılması ve gıda kaynaklarının daha çabuk tüketilmesi göz önüne alındığında, 2050 yılı için öngörülen olaylar korkutuyor.

117
2050 yılı için korkunç öngörü! İşte gerçekleşmesi muhtemel 15 olay... - Sayfa 2

Peki gelecekte dünya nasıl bir yer olacak?

İşte 2050 yılı için gerçekleşmesi muhtemel 15 korkutucu olay...

217
2050 yılı için korkunç öngörü! İşte gerçekleşmesi muhtemel 15 olay... - Sayfa 3

1. Şehirlerde yaşayan insan sayısı üçe katlanacak.

1950 yılında, kentlerde yaşayan insan sayısı 750 milyonun altındayken bugün bu sayı 4 milyarın üzerinde. Bu da dünya nüfusunun yarısından fazlası demek. Yükseliş her geçen gün devam ediyor ve yüzyılın ortalarında şehir nüfusu 6.3 milyara kadar yükselecek.

Kalabalığın dışında, artan nüfus yüzünden tüberkülozdan tutun da gribe kadar birçok bulaşıcı hastalık ve virüs yayılacak. Su kaynaklarının yetersizliği ve kirliliği de sağlık problemlerini tetikleyecek.

Kırsal bölgelerle kıyaslandığında, kentler dünya enerjisinin dörtte üçünü tüketiyor ve aynı miktarda karbon gazı açığa çıkıyor. Bu nedenle kentsel nüfustaki artış, enerji taleplerinde baskı oluşturuyor ve son 10 yılda Pekin'de olduğu gibi hava kirliliğine yol açıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, 2012 yılında 3.7 milyon insan genç yaşta hayatını kaybetti. Sebebi ise kent nüfusundaki yükselme ve kötüleşen kirlilik oranı olarak görülüyor.

317
2050 yılı için korkunç öngörü! İşte gerçekleşmesi muhtemel 15 olay... - Sayfa 4

2. Kirlilik ile birlikte hava tabakası kalınlaşıyor, akciğer rahatsızlığı ve solunum sıkıntılarına yol açıyor.

2050 yılında hava kirliliğinden dolayı ölümler artacak. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütüne göre (OECD), duman ve sisteki minik partiküller, ev ürünlerindeki toksik bileşenler ve yapı malzemeleri her yıl 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olacak.

Peki neden? Gökyüzü kirliliğinin yanında, ısınan hava, kirli artıklar üreten kimyasal reaksiyonları artıracak. Bu toksiklerden biri olan yer seviyesindeki ozon, akciğer rahatsızlıkları, öksürük, ateş, hırıltı ve nefes darlığını artıracak. Astım ve amfizem gibi rahatsızlıklar yaygınlaşacak.

OECD'nin tahminine göre, bu konuda kötü durumda olan Hindistan'da, bir milyon insandan 130 tanesi ozona maruz kalıp genç yaşta ölecek.

417