2021 model Yabancı Damat! Biz bu diziyi 17 yıl önce İzlemiştik!

2004 yılında başlayan ve 2007’de sona eren Yabancı Damat’ın konusu ile İçimizden Biri’nin hikayesi arasında ne fark var?

Eylül geldi, sezon açıldı ve yeni diziler görücüye çıkmaya başladı. Show TV’de dün akşam yayınlanan İçimizden Biri de bunlardan biri… Her hafta pazar akşamları yayınlanacak olan Süreç Film yapımı dizinin yönetmen koltuğunda Ersoy Güler oturuyor. Dizide Havva karakterine Özge Yağız, Adam karakterine ise Bora Akkaş hayat veriyor. Çevre karakterlerde ise Mustafa Avkıran, Derya Alabora, Renan Bilek, Asuman Dabak, Burak Satıbol gibi deneyimli oyuncular var.

İki baş karakterin ismindeki göndermeden de anladığınız gibi bu bir aşk dizisi. Adam ile Havva (Âdem ile Havva) iki farklı kültürün gençleri. Biri Türk, diğeri İrlandalı, biri Müslüman, diğeri Hristiyan ama birbirlerine aşıklar ve yasak elmayı ısırmaktan geri durmayacaklar. Böylelikle de dertsiz başlarına dert alıp cennetten bile kovulacaklar!

Cinnetin komedisi olur mu?

İlk bölümde gördüğüm şu; İçimizden Biri dizisi, kültür ve din çatışmalarını trajedi değil komedi üreten bir bakış açısıyla vermeyi deniyor. Bunu eğer senaryodaki mantık hatalarını görmezden gelirseniz başarıyor da. Havaalanındaki o sonu karakolda biten kaçırılma sekansı gerçek hayatta en fazla 30 saniye sürer ama burada kahramanlarımıza sırf komedi ve aksiyon üretebilsinler diye dakikalarca müdahale edilmiyor.

Bunlar Yeşilçam’dan kalan şımarık sekanslar, 2021 yılında hala çalışıyor olması ilginç ama asıl ilginç olan 2021 yılında, komedisi yapılıyor olsa bile hala “gelenek”, “töre” temalı işler yazılıyor, çekiliyor olması… Dünya değişiyor, ülke de değişiyor ama dizi sektörü değişmiyor!

Bu konudaki ispatım diziyi çeken Süreç Film’in önceki işlerinden Yeni Gelin dizisi olacak. Biz aslında bu diziyi 5 yıl önce izledik hatta daha da geriye Yabancı Damat zamanlarına gidelim. 2004 yılında başlayan ve 2007’de sona eren Yabancı Damat’ın konusu ile İçimizden Biri’nin hikayesi arasında ne fark var?

Hiç! Biz bu diziyi 17 yıl önce izledik. Üstelik Yabancı Damat’ta çok daha naif bir bakış açısı vardı ama İçimizden Biri’nin çevre karakterleri o kadar yobaz ki, gelenek-görenek teması sakatlanıyor. Adam’ın daha ilk bölümde başına gelenler ne Niko’nun (Yabancı Damat), ne de Bella’nın (Yeni Gelin) başına geldi. Buradakiler resmen cana kast eden slasher (Amerikan gençlik korku filmi) manyağı…

Komedi diye korku dizisi çekmişler!

Tam bu noktada ilk bölümdeki, seyirciye komedi diye yutturulan arı ile tehdit sekansından bahsetmek gerek. Havaalanında sevdiği kızın akrabalarından kurtulmayı başaran Adam, can havliyle bindiği takside müstakbel kayınpederiyle karşılaşıyor. Yüzüne bayıltıcı sprey sıkılınca kendinden geçen Adam, gözünü bir sürü arı kovanının ortasında açıyor. Bağlanmış ve çıplak bir şekilde… Kayınpederi, Adam’ın üstüne bal döküp kovanların kapağını açıyor vs.

Bakın bu bir komedi değil korku filmi sekansıdır. Dizide komedisi yapılamayacak bir sürü şey var ve 2. bölüm fragmanından anladığım kadarıyla da olmaya devam edecek.

Dramdan geçilmeyen cinnet ekranlarında bir komedi dizisinin başlaması güzel ama burada da tatlı bir komedi yok, yine bir cinnet teması. Senaristler umarım bundan vazgeçip diziyi daha sakin-keyifli bir limana sürüklemeyi başarırlar. Yeni Gelin’in Bella’sına daha iyi davranılmıştı ama Adam erkek olduğu için tıpkı Yabancı Damat’taki gibi kabullenilme süreci daha çileli geçecek sanırım.

İçimizden Biri, 2021 model Yabancı Damat… Böyle başladı, bakalım nasıl ve kaç bölüm devam edecek? İyi seyirler…

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com