Dünya
02 Ağu 2019 12:58 Son Güncelleme: 02 Ağu 2019 13:28

2000 yıllık 'soğuk' espri bulundu! Arkeologlar buz kesti!

Londra'da Roma İmparatorluğu'na ait 2000 yıllık kalemler bulundu. Bu kalemlerin üzerinde bulunan 'soğuk' espriler dönemin mizah anlayışına ışık tuttu.

Google Haberlere Abone ol

Bloomberg'ün Londra'da bulunan yeni ana ofisi etrafında kazı yapan arkeologlar, üzerinde 'ilginç' şakalar bulunan ve yaklaşık 2.000 yıl öncesine ait olan kalemler keşfettiler. Bu buluntularla birlikte soğuk esprilerin 2.000 yılı aşkın bir süredir bizlerle olduğu da belirtilmiş oldu.

Kalemin üzerinde "Şehirden geri döndüm. Sana beni hatırlaman için bu ucu sivri hediyeyi aldım. Keşke sana kat ettiğim yolun uzunluğu ve cüzdanımın boşluğu kadar büyük bir hediye alabilseydim" şeklinde bir 'espri' yer alıyor. Daha basit bir açıklamayla bir Romalı, Londra'ya beş parasız varması üzerine arkadaşına böyle bir hediye alıyor.

 

Uzmanlar kalem üzerinde yer alan 'şehir' ibaresinin Roma olduğunu düşünüyor. Ticaret ve devlet yönetimi için önemli bir nokta olan Roma, Roma İmparatorluğu için de kilit bir nokta konumundaydı. Buradan gelirken aldığı hediye üzerine de açık bir şekilde parası kalmadığı için böyle bir hediye aldığını belirten kişi, bir nevi utancını belirtiyor.

Kalemin hediye olarak verilmesi aynı zamanda tüccarların, askerlerin ve yetkili kişilerin kilometrelerce ötedeki kişilerle bu şekilde iletişime geçtikleri ve okuma yazma oranı hakkında da bir bilgi veriyor.