Gündem
13 Kas 2020 09:30 Son Güncelleme: 13 Kas 2020 09:38

20 bin dolar veren yabancıya Türkiye'de korona kıyağı

Başta Irak, İran, Gürcistan, Rusya olmak üzere Avrupa ve dünyanın birçok noktasından Türkiye'ye hasta taşındığı iddiası gündeme geldi.

Covid-19 salgını tüm dünyada yeniden hızla yayılmaya başladı. Özellikle Avrupa, yeniden ciddi tedbirler için harekete geçti. Her ülkedeki panik ise hastanelerdeki kapasitelerin dolması ve hastaların sağlık hizmetine ulaşamaması…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı son verilere göre, Türkiye'de yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 69.9 oldu. Bu resmi rakam bile endişe yaratırken, başta Irak, İran, Gürcistan, Rusya olmak üzere Avrupa ve dünyanın birçok noktasından Türkiye'ye hasta taşınıyor.

KAÇ HASTA TAŞINDIĞI BELLİ DEĞİL

Açık kaynaklardaki bilgiler yurtdışından hasta akışını ortaya koymaya yetiyor.

Tüm dünyadaki hava trafiğini canlı olarak takip eden Flight Radar adlı sistemdeki verilerde Sağlık Bakanlığı'nın ihaleyle kiraladığı uçaklar, “devlet uçağı” statüsünde gösterildiği için gizleniyor.

Ancak özel sektöre ait ambulans uçakların uçuş verileri açık. Bunlardan biri Katarlılar’ın ortak olduğu Redstar, diğeri ise SAS… Örnek olarak Redstar'ın Learjet 45XR model TC-RSB tescilli ambulans uçağının son bir haftada, günde 5-6 sefer yaptığı net bir şekilde görülüyor.

İZİN ALMASINA GEREK YOK

Ağırlıklı Tiflis'ten olmak üzere Moskova, St. Petersburg, Roma, Ohri, Tiran ve Saraybosna ambulans uçağın sefer yaptığı bazı şehirler… Redstar, Irak,

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; Gürcistan, Arnavutluk, Rusya ve Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden uzaklığa göre hasta nakli için 18 bin ile 22 bin dolar arasında tarife uyguluyor.

Covid-19 testi pozitif çıkmış birinin Türkiye'ye girmesinde hiçbir engel yok. Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınması da gerekmiyor. Şirkete ücreti yatıran herkes uçakla ülkemize getiriliyor. Hastaların şehir hastanelerine ve bazı özel hastanelere yatırıldığı ileri sürüldü.

“ÇİN YABANCILARA BARKOD TAKIYOR VE KISITLI ALANLARA İZİN VERİYOR”

Konuyu yakından takip eden sektörde üst düzey pozisyondaki kaynaklar bu noktada çok çarpıcı bilgiler veriyor:

“Tüm dünyada birçok ülke ciddi kısıtlamalar uygulamaya koydu. Sağlıklı insanlar dahi kabul edilmiyor ya da ciddi denetimlerden geçiriliyor. Örneğin Çin'e giden bir kişi önce bir süre adeta bir askeri kampa alınıyor. Ardından kendisine bir barkod tanımlanıyor ve sadece belli kentlerin belirli bölümlerine girmesine izin veriliyor. Ama şu an Türkiye'de bu konuda hiçbir kısıtlama yok.”

İKİ ÖZEL ŞİRKET AMBULANS UÇAK HİZMETİ VERİYOR

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı dışında, özel sektörde iki şirket ambulans uçak hizmeti veriyor. Bunlardan biri filosunda 5 uçak bulunan Redstar, diğeri ise SAS. Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışından yabancı hasta getirip getirmediği, getiriyorsa ne kadar getirdiği konusunda resmi bir açıklama yok. Bakanlık, Ceylan İnşaat ve Katarlılar'ın sahibi olduğu Redstar'dan ihaleyle kiraladığı ambulans uçaklarla hizmet veriyor.

“BU BOŞ YATAKLAR NEREDE SAYIN BAKANIM”

Yurtdışından gelen hastalara karşılık Fatih Yalçınkaya adlı vatandaş koronaya yakalanan dedesi için yoğun bakımda yer bulamadıklarını belirtti.

Yalçınkaya sosyal medyadan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek İstanbul’daki ne özel ne de devlet hastanelerinde yer bulamadıklarını ifade etti.

 Açıklama şöyle:

Dedemiz covid pozitif. Bu sabah durumu ağırlaştı. 112, acile götürdü. Yoğun bakıma yatması gerektiği bilgisi verildi. Öğlenden beri yoğun bakımlarda yer arıyoruz. Ne özel, ne devlet yer yok. 112 ise, 24 saat içerisinde yer bulup sizi götüreceğiz diyor. 24 SAAT!!

Aramadığımız tanıdık doktor, hoca, hemşire, başhekim, teknisyen kalmadı. Ya yer yok, ya sadece yurtdışı vaka alınıyor, ya sadece genç alınıyor... Bu bos yataklar nerede sayın bakanım?

Nefes almakta güçlük çeken, doktorların acilen yoğun bakıma yatırılması gerekli dediği hastamız şu an ne özelde ne devlette, ne bedava ne de parasıyla yatacak bir yatak bulamıyor. 112 ise 24 SAAT bekleyin diyor. Bir tane bile yatak bulamayacak miyiz İstanbul’da

Torpil istemiyoruz, iltimas istemiyoruz, özel bir hizmet istemiyoruz, belli hastaneler olmazsa olmaz demiyoruz, bedava olsun bile demiyoruz. Neyse borcumuz söyleyin yeter ki bir yatak diyoruz. Sadece tek bir yoğun bakım yatağı... Yok mu 1 yatak sayın bakanım?

İşte o mesajlar: