Gündem
25 Nis 2021 16:46 Son Güncelleme: 25 Nis 2021 16:49

2. doz BionTech aşısı sırası gelenler bu habere dikkat!

Bağışıklık sistemi uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, BionTech aşısının 2. dozunu vurulacak vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Unutmaz, aşının 2. dozunda etkilerin ilkinden daha fazla olabileceğini söyledi.

Korona virüs salgınına karşı en büyük silah olarak görülen aşılama çalışmaları dünyada olduğu gibi Türkiye'de de devam ediyor. Türkiye'de tercih edilebilen iki aşı BionTech ve Sinovac olurken, Bakan Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya bu aşılara Sputnik V aşısının da ekleneceğini söylemişti. 

İlk doz aşısını vurulan vatandaşlar, 1 ay sonraya 2. doz aşı için randevu alırken, 2. doz aşı sonrası oluşabilecek belirtiler de merak ediliyor. 

Bağışıklık sistemi uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz da sosyal medya hesabından 2. doz aşı sırası gelen vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Unutmaz, 2. dozda belirtilerin daha fazla olduğunu ancak endişelenmenin yersiz olduğunu kaydederek şunları söyledi:

Biontech aşısını yaptıranların 2.dozu yaklaştı. Bu dozun bazı kişilerdeki kısa süreli yan etkisi daha fazla olacak. Kendimden örnek verirsem, aşı olan kolda 2 gün kadar çok ağrı oldu, kımıldatamadım. Ertesi gün de aşırı halsizlik, kas, baş ağrısı ile tüm gün yattım. Endişe etmeyin