Gündem
15 Tem 2015 16:20 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:44

17 yıl köşe yazarlığı yapmıştı! Cumhuriyet'e açtığı davayı kazandı!

2013 yılında görevine son verilen gazeteci Cumhuriyet'e açtığı davayı kazandı!

Cumhuriyet gazetesinin eski yazarı Orhan Birgit gazeteye açtığı tazminat davasını kazandı. Birgit, Twitter adresinden yaptığı açıklamada kararı, "Cumhuriyeti emeğin en yüce değer olduğunu bilmeyen bir yönetimin elinden kurtarmak gerekiyor" sözleriyle değerlendirdi.

Birgit'in 2013 yılında gazetedeki yazılarına son verilmişti. Birgit de bunun üzerine gazeteye dava açmıştı. Birgit açtığı davayla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları yazdı:

"Bana en güzel Bayram armağanı haberini Avukat Kunter Gürel verdi. 17 yıl köşe yazarlığı yaptığım Cumhuriyet 2013'te işime son vermişti. İstanbul 6.cı İş Mahkemesinde açtığım davayı kazandım İlhan Selçuk gibi gerçek solcu bir yoldaşımın ölümünden sonra gazeteyi ele geçiren icra Kurulu Başkanı"nın yönetimi tazminat ödemeye hüküm giydi! Nerelerdesiniz rahmetli Nadir Nadi?Uğur Mumcu ve Aziz dostum İlhan Selçuk Cumhuriyeti emeğin en yüce değer olduğunu bilmeyen bir yönetimin elinden kurtarmak gerekiyor."

İşte o tweetler:ORHAN BİRGİT KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Meşhur Tan Gazetesi ve Matbaasının tahrip edildiği baskını düzenleyen ekibin liderlerindendi. Öğrenciliği sırasında başladığı gazeteciliğini Ulus Gazetesi’nin İstanbul temsilcisi, Dünya ve Yeni Sabah Gazeteleri’nin muhabiri olarak sürdürdü. Hürriyet ve Cumhuriyet'te çalıştı, yazılar yazdı. 6-7 Eylül 1955 olaylarında etkili olan “Kıbrıs Türktür Cemiyeti”nin üyelerindendi.

Haftalık Kim Dergisini yayımladı. Serbest Avukat olarak çalıştı. Hürriyet Vakfı'nda hukuk müşavir ve başkan olarak görev aldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde fiilen siyasete girdi. CHP’de Ocak ve ilçe başkanlıkları yanında İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliğinde görev aldı. 27 Mayıs 1960 darbesi öncesinde öğrenci nümayişlerinin tezgâhlanması sürecinde faal rol aldığını kendisi ifade etti. Bu sırada, "öğrencilerin Et ve Balık Kurumu'nda kıyma makinelerinde kıyıldığı" yolunda düzmece haberler yayınladığını, haberlerin yalan olduğunu daha sonra öğrendiğini söyledi. Dokuz Subay Hadisesi'nin faili darbecileri CHP il sekreteri İlhami Sancar'ın emriyle müdafaa edip kurtardığını açıkladı. 2.(XIII), 4.(XV) ve 5.(XVI) Dönem İstanbul, 3.(XIV) Dönem Ankara milletvekilliği TBMM CHP Grup Yönetim Kurulu üyeliği ve Parti Grup Sözcülüğü görevini yürüttü. 18.Kurultayda CHP Parti Meclisi Üyeliğine ve Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine ve aynı zamanda Partinin sözcülüğüne getirildi. Turizm ve Tanıtma Bakanı olduğu hükümetin sözcüsü olarak da görev yaptı. Eskişehir Anadolu, Bilgi, İstanbul ve Galatasaray üniversiteleri iletişim fakültelerinde ders verdi. Kendisine Anadolu Üniversitesi Senatosu’nca Fahrî Doktora tevdi edildi.