Gündem
14 Nis 2015 22:17 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:28

17 Aralık savcılarına iddianame! Yargıtay'da yargılanacaklar!

HSYK, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarında görev alan hakim ve savcılar hakkındaki dosyayı iddianame hazırlanması için Bakırköy Başsavcılığı'na gönderdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 17 ve 25 Aralık soruşturmalarında görev alan Savcılar Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl  ve Celal Kara hakkında yargılama izni vermesinin ardından, 3 isim hakkındaki dosyayı iddianame hazırlanması için Bakırköy Başsavcılığı'na gönderdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ise, HSYK'dan dosyanın gönderildiği haberlerinin çıktıktan birkaç saat sonra iddianameyi hazırladıklarını duyurdu.

Hakim ve Savcılar Kanunu'na göre; 3 isim hakkındaki iddianamelerin 5 gün içerisinde hazırlanarak, son soruştura izni için en yakın Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderecek. Ağır Ceza Mahkemesi, son soruşturma izni verirse, 3 isim de 1. sınıf hakim ve savcı oldukları için Yargıtay'da yargılanacak.

YARGILAMA İZNİ VERİLMİŞTİ

HSYK 2. Dairesi, 17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten savcılar Celal Kara ve Muammer Akkaş ile 25 Aralık şüphelilerinin mal varlıklarına tedbir kararı koyan hakim Süleyman Karaçöl hakkında hem açığa alma kararı hem de yargılama izni vermişti.