Gündem
15 Mar 2017 14:52 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:33

"15 Temmuz" filmlerle anlatılacak! Yarışmaya başvuru yağıyor!

Çekmeköy Belediyesi'nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği Uluslararası Kısa Film Yarışması'nın bu yılki teması teması İhanet ve Direniş-15 Temmuz olacak.

"15 Temmuz" filmlerle anlatılacak! Yarışmaya başvuru yağıyor!
Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz'ın proje sahibi olduğu uluslararası kısa film yarışmanın jürisinde; Yönetmenler Mustafa Şevki Doğan ve Mesut Uçakan, Sosyolog Erol Erdoğan, ünlü oyuncular Turgay Tanülkü ve Hakan Boyav, gazeteciler Metin Yüksel ve Meryem İlayda Atlas yer alıyor. Senaryo, yönetmenlik, kurgu, kamera-ışık ve film adı olarak beş konu başlığında verilecek olan ödüller 13 Temmuz gecesi sahiplerini bulacak.

YARIŞMAYA BAŞVURU YAĞIYOR

Çekmeköy Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan uluslararası kısa film yarışmasına başvuru yağıyor.

Teması, İhanet ve Direniş-15 Temmuz olan yarışmanın 19 Ocak'ta başlayan başvurularına şimdiye kadar yüzlerce başvuru yapıldı. Başvurular 2 Haziran'da son bulacak.

PROJENİN SAHİBİ BELEDİYE BAŞKANI

15 Temmuz gecesi yaşananların, sinema aracılığıyla gelecek nesiller için kalıcı hale getirilebilmesi amacıyla düzenlenen yarışmanın proje sahipliğini Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz üstleniyor.JÜRİ ÜYESİ

Yarışmanın jürisinde ise, Yönetmenler Mustafa Şevki Doğan ve Mesut Uçakan, Sosyolog Erol Erdoğan, ünlü oyuncular Turgay Tanülkü ve Hakan Boyav, gazeteciler Metin Yüksel ve Meryem İlayda Atlas yer alıyor.

KİMLER KATILABİLİR?

Yarışmaya dolaylı ya da doğrudan 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi ekseninde "İhanet ve Direniş" temasına işaret eden, toplam süresi 15 dakikayı aşmayan dijital formatta kurmaca, animasyon, belgesel ve deneysel filmler katılabiliyor.

5 KONU BAŞLIĞINDA DEĞERLENDİRİLECEK

Ön seçici kurul tarafından belirlenecek ve yarışma jürisine sunulacak 50 film, senaryo, yönetmenlik, kurgu, kamera-ışık ve film adı olarak beş konu başlığında değerlendirilecek.

ÖDÜL TÖRENİ 13 TEMMUZ'DA

Danışma kurulu ve ön eleme ekibini geçip, jüri tarafından değerlendirilerek dereceye girmeye hak kazanan filmlere ödülleri 13 Temmuz'da düzenlenecek törende verilecek.

Yarışma sonunda birinci seçilen filme 30 Bin TL, ikinciye 20 Bin TL, üçüncüye 15 Bin TL verilecek. Şehit Ömer Halisdemir Özel Ödülü'ne 12 bin TL , jüri özel ödülüne 10 bin TL ve 5 film için 5'er bin TL mansiyon ödüllerinin de verileceği yarışmada toplamda 112 bin TL ödül sahiplerini bulacak.Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz proje ile ilgili olarak " Daha önce Biz O'nu Çok Sevdik Siyer-i Nebi ve Merhamet ve Adalet temalı Uluslararası Kısa Film yarışması düzenledik. İki projemizin de finalinde ödülleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan verdi. Bu yıl uluslararası kısa film yarışmamızın temasını ülkemizde bir dönüm noktası olan 15 Temmuz İhanet ve Direniş olarak belirledik. Ödülleri ihanete karşı halkın gösterdiği büyük direnişin yıl dönümünden iki gün önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın teşrif edeceği bir programla vermeyi planlıyoruz" dedi.