Gündem
18 Haz 2014 12:11 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:19

12 Eylül Davası'nda Evren ve Şahinkaya için ağır talep!

Savcı, Evren ve Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

12 Eylül Darbesinin görüldüğü davada Savcı son sözünü söyledi. Savcı, darbe yapan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Ankara GATA'da tedavi gören Kenan Evren ile İstanbul GATA'da bulunan Tahsin Şahinkaya davanın geçen ay yapılan son duruşmasına görüntülü sistemle bağlanmıştı.

SAVCI DEĞİŞMİŞTİ

Değişen cumhuriyet savcısına esas hakkındaki görüşünün sorulması için de dava bugüne ertelenmişti.
Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında Cumhuriyet savcısı Erdinç Hakan Özdabakoğlu esas hakkındaki görüşünü açıkladı.

Savcı; dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın, 765 sayılı TCK'nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

SEMPATİK GÖRÜNMEK İÇİN MÜDAHALE ETMEDİLER

Savcı Özdabakaoğlu, "sanıkların, darbeyi yapmaya yaklaşık 1 yıl kadar önce karar verdiklerinin ve darbenin halkın gözünde sempatik görünmesini değerlendirmek için müdahale etmediklerinin" anlaşıldığını belirtti.

35. MADDE

Sanıklar ve avukatlarının, askeri darbe gerekçesi olarak TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesine dayanarak yaptıkları yönündeki beyanlarını anımsatan Özdabakoğlu, kanunların Anayasa'ya aykırı olamayacağını ifade etti ve "Kanunla verilen bir yetkinin, Anayasa'yı ortadan kaldırmak adına kullanılması mümkün değildir" dedi.MÜEBBETİ HASTA YATAĞINDA DUYDU

Bugünkü duruşmaya müdahiller ve avukatları ile sanık avukatı katıldı. Ankara GATA'da bulunan Kenan Evren ile İstanbul GATA'da bulunan Tahsin Şahinkaya'ya sesli ve görüntülü sistemle bağlanıldı.

Evren ve Şahinkaya, yataklarında yastık desteğiyle, yarı yatar vaziyette duruşmayı takip etti. Savcı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis istemini de o yatakta aldılar.