Gündem
08 Haz 2021 09:33 Son Güncelleme: 08 Haz 2021 13:33

112 Acil'de sahte çağrı skandalı! Suç duyurusunda bulunuldu!

Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi’nde (AÇM) asılsız ihbar skandalı yaşandı. 28 Mayıs’ta Muğla Vali Yardımcısı Murat Kahraman'ın yaptığı ziyarette “sahte çağrı yoğunluğu” yaratılması talimatı verildi. Yaşanan olay sonrası Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre, bir saniyenin bile değerli olduğu112 Acil Çağrı Merkezi’nde (AÇM) büyük bir skandal yaşandı.

ARAYAN OLMAYINCA SAHTE ÇAĞRI YAPTIRILDI

28 Mayıs’ta Muğla Vali Yardımcısı Murat Kahraman ziyaret etti. İddiaya göre ziyaret sırasında Kahraman, telefonlara yanıt vermek istedi ancak bu sırada hattı arayan olmadı. Bunun üzerine AÇM Müdürü Kamil Karakaya personele, “sahte çağrı yoğunluğu” yaratılması talimatı verdi. Bu durum WhatsApp konuşmalarında da yer aldı. Vali yardımcısının ziyareti sırasında hatta 88 sahte arama yapıldı. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Yaşanan sahte çağrıların gerçek hastaların sağlığını ve sağlık hizmetini aksattığını düşünen bir personel, duruma sessiz kalmadı ve konuyla ilgili müdür Karakaya ve personel hakkında, “Görevi kötüye kullanma” iddiasıyla Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

"İNSAN HAYATI HİÇE SAYILMIŞTIR"

Dilekçede, “Vatandaşların zarar görebileceği düşünülmeden 112 hattının gereksiz yere meşgul edilmesi sağlanarak insan hayatı hiçe sayılmıştır. Kayıtlar var” denildi.