Televizyon
23 Eki 2015 11:06 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:57

11 Eylül saldırısı Halit Ergenç'in kaderini değiştirdi!

Ünlü oyuncu Halit Ergenç'in ABD'de oynadığı dizi 11 Eylül saldırısı nedeniyle bitince Türkiye'ye dönüp dizlerde oynadığı ortaya çıktı.

Türkiye, çok değil daha on yıl öncesine kadar film, dizi, yarışma, belgesel ve eğlence programları formatlarının neredeyse tamamını yurtdışından satın alıyordu. 2004 yılında Türkiye’nin dizi yapımı ihracatından elde ettiği gelir 10 bin doları bile bulmuyordu. 2015 yılına gelindiğinde ise Türkiye dizi yapımcılık sektöründe dünyanın başrol oyucuları arasına girdi. Türk dizileri 2014 yılı rakamlarına göre ulaştığı 200 milyon dolarlık ihracat hacmiyle Türkiye ekonomisine de çok önemli katkıda bulunuyor.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu, Türkiye’de dizi sektörünün gelişimini ve oyuncuların ilginç hikayelerini kaleme aldı.

YÜZ MİLYONLAR İZLİYOR

Türk Kültür Bakanlığının verilerine göre; dünyada dizi ihracatı yüzde 4,54 büyürken, Türkiye’de 2013 sonu itibarıyla bu oran yüzde 20’nin üzerinde gerçekleşti. Türk dizilerinin satış fiyatları bugün bölüm başına 200 bin dolara kadar alıcı buluyor. Dünyanın yaklaşık 85 ülkesinde seyredilen Türk dizilerini artık yüz milyonlarca kişi izliyor. 60’a yakın ülkede seyredilen ‘Muhteşem Yüzyıl’ 400 milyon kişi tarafından izleniyor. Amerika’da ise Türk dizileri, onlarca ayrı dilde uydu ve dijital platformlar aracılığıyla yayınlanan çeşitli etnik televizyonlarda milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Muhteşem Yüzyıl, Amerika’da İspanyolca yayınlanan Mundomax televizyon kanalında milyonlarca izleyiciye ulaşıyor.

11 EYLÜL HALİT ERGENÇ’İN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Haberde, Türk oyuncuların Amerika’dan Türkiye’ye dönüş hikayeleri de yer aldı.

Tecrübeli oyuncu ve yönetmen Ayşe Eldek Richardson, Türk dizilerinde yaşanan patlamayı yaşadığı bakın nasıl anlatıyor: “Burada çekimi yapılan ve sevgili arkadaşlarım Halit Ergenç, Özgür Özberk, Defne Halman, Güven Kıraç'la beraber Merhaba New York'ta oynuyorduk. Maalesef 11 Eylül terör saldırısı olunca prodüksiyon durdu. Halit Ergenç oynadığımız dizi bitince İstanbul’a bir süreliğine dönme kararı aldı. Tekrar New York’a dönecekti ama gidiş o gidiş. Türk dizileri patlayınca bir daha dönemedi. Şimdi dünyada çok önemli bir yere geldi.”

AMERİKA’DA YAŞAYAN OYUNCULAR TÜRKİYE’YE DÖNDÜ

Eldek, “Türk dizilerinin dünyada bu şekilde popüler hale gelmesi Amerika'da yaşayan pek çok oyuncu arkadaşımızın da Türkiye'ye dönüş yapmasına neden oldu. Halit Ergenç, Muhteşem Yüzyıl ile dünyada zirveye ulaştı, Özgür Özberk, Güven Kıraç, Gülçin Hatihan yeni dizilerde başroller alarak yeni başarılara doğru hızla yükseliyorlar. Rol arkadaşlarımın başarısı benim gibi Amerika'da yaşayan sanatçı arkadaşları da mutlu ediyor. Etkili senaryolar ve yetenekli çalışmalarla Türk dizileri Emmy'lerde bahsedilmeye devam edecek ve ödül törenlerinde Türk sanatçılarımızı ellerinde ödülleriyle göreceğiz.’’

TÜRK DİZİLERİNİN GÖSTERİMDE OLDUĞU BAZI ÜLKELER

Amerika, Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Arjantin, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bosna Hersek, Brunei Sultanlığı, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Estonya, Fas, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsveç, İsviçre, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kıbrıs, Güney Kore, Kosova, Kuveyt, Letonya, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malezya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Suudi Arabistan, Suriye, Şili Tayland, Tayland, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yunanistan.

İHRAÇ EDİLEN TÜRK DİZİLERİNDEN BAZILARI

Adını Feriha Koydum, Annem, Arka Sokaklar, Asi, Aşk-ı Memnu, Azad, Benden Baba Olmaz, Berivan, Bir Bulut Olsam, Bütün Çocuklarım, Candan Öte, Çemberimde Gül Oya, Düğün Şarkıcısı, Elveda Derken, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Fırtına, Gece Gündüz, Genco, Geniş Zamanlar, Gümüş, Hanımın Çiftliği, Haziran Gecesi, Ihlamurlar Altında, İki Aile, Kampusistan, Kavak Yelleri, Kaybolan Yıllar, Keşanlı Ali Destanı, Kınalı Kar, Kod Adı, Kurtlar Vadisi, Kuzey Güney, Küçük Kadınlar, Küçük Sırlar, Menekşe ile Halil, Muhteşem Yüzyıl, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Sağır Oda, Sonbahar, Türkan, Unutabilsem, Vazgeç Gönlüm, Yaprak Dökümü, Yılan Hikayesi, Yol