10 gazeteden 7’si İstanbul depremi için riskli zeminde

Journo'da yer alan habere göre; İstanbul’a deprem gerçeğini hatırlatan 5.8 büyüklüğündeki sarsıntının üzerinden neredeyse bir yıl geçmişken önceki gün yine Marmara Denizi bu kez 4.1’le sallandı. Peki, aynı zamanda Türkiye’de medyanın da merkezi olan İstanbul’da gazete binalarının bulunduğu zemin nasıl?

10 gazeteden 7’si İstanbul depremi için riskli zeminde - Sayfa 1

Resmi verilere göre tirajı en yüksek 10 günlük siyasi gazete için bu soruya yanıt aradık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2011’de deprem risk yönetimi amacıyla hazırlattığı 1’e 100 bin ölçekli jeoloji haritasını kullandık. Buna göre İstanbul’daki 10 gazetenin 7’si, deprem için çok daha riskli bir zeminde. En kötü zemin Yeni Akit’inki.

Jeoloji haritası üstünde logolarla işaretli altı konumda, tirajı en yüksek 10 gazetenin merkezi bulunuyor. Avrupa yakasında genel olarak zemin, Haliç’in kuzeyinde daha sağlam (kahverengi). Listedeki gazeteler arasında bu bölgede sadece Sözcü ve Turkuvaz Medya’nın merkezleri var. Diğerleri ise Haliç’in güneybatısında kalan ve zemini sağlam olmayan bölgede (sarı).


19
10 gazeteden 7’si İstanbul depremi için riskli zeminde - Sayfa 2

Demirören Medya Center

Hürriyet, Milliyet, Posta ve Fanatik gazetelerinin yanı sıra CNN Türk ve Kanal D gibi birçok televizyona da ev sahipliği yapan Demirören Medya Center, İstanbul’da en çok medya çalışanının bir arada bulunduğu mekânlardan. Salgın nedeniyle şu anda çoğu gazeteci evden çalışmaya devam ediyor.

Bağcılar’daki Demirören Medya Center’ın üstünde bulunduğu alan, haritaya göre “Ceylan Formasyonu” adı verilen bir jeolojik oluşum üstünde yer alıyor. Günümüzden yaklaşık 30-40 milyon ortaya çıkmış bu zemin, tortul bir kayaç olan marn, kiltaşı ve kireçtaşından oluşuyor. Burası güneyindeki alanlara göre biraz daha sağlam olsa da, Avrupa yakasının büyük bölümü gibi bu zemin türü de depremde riskleri büyütüyor.

29
10 gazeteden 7’si İstanbul depremi için riskli zeminde - Sayfa 3

TürkMedya

Akşam, Güneş ve Star gazeteleri ile TV, radyo ve dergileri de içeren TürkMedya, Küçükçekmece’nin Atatürk Mahallesi’nde, Bahariye Caddesi üstünde. İkitelli Basın Ekspres Yolu’na paralel giden bu caddede, geçmişte Ayamama Deresi’nin taşmasıyla çok sayıda ölüme neden olan seller meydana gelmişti.

İstanbul zemin haritası da bu durumu doğruluyor, zira TürkMedya’nın konumu, son derece gevşek alüvyon zeminin (haritada gri) toprakla buluştuğu bir noktada. Net bir sonuca varmak için tam o noktada zemin etüdü yapılması şart ancak buranın çevresindeki zemin de sağlam değil. “Gürpınar üyesi” diye bilinen ve ağırlıklı olarak kiltaşından oluşan, yaklaşık 23 milyon yıllık görece genç bir zemin bu. Bu zemin de depremde riskleri büyütüyor.

39
10 gazeteden 7’si İstanbul depremi için riskli zeminde - Sayfa 4

Sözcü

Sözcü gazetesinin merkezi, Maslak’ta. Bu bölge İstanbul’un en sağlam zemin türlerinden birine sahip. Yaklaşık 350 milyon yıl önce oluşmuş. Yani öncekiler gibi çok genç bir toprak değil, iyice kayalaşmış bir zemin söz konusu.

49